LinkedIn Verilerini Çalan Hacker Açıklama Yaptı! LinkedIn'deki Bilgileri Satmış!

LinkedIn Verilerini Çalan Hacker Açıklama Yaptı! LinkedIn'deki Bilgileri Satmış!

LinkedIn kullanıcılarının bilgilerini çalan hacker, dünyaca ünlü yayın organına konuştu. 700 milyon hesapla ilgili bilgileri ele geçirmişti. O bilgileri sattığını duyurdu. Üstelik yakalanamayacağını iddia etti. LinkedIn yeni bir açıklama yaptı mı?

LinkedIn, geçtiğimiz ay hacklenme skandalı ile karşılaşmıştı. 700 milyon hesabın kullanıcı bilgileri çalınmıştı. Hal böyle olunca kullanıcılar bir açıklama bekliyordu. Şirket, yaşanan siber saldırıyı kabullendi. Ele geçirilen bilgiler arasında kişilerin özel hayatlarına ilişkin bilgiler de yer almaktaydı. İsim bilgisinden adres ve telefon bilgisine kadar pek çok detay ele geçirilmişti. Ancak bu verileri çalan hacker ile ünlü haber BBC'ye konuştu. Dünyaca ünlü yayın organına önemli bir açıklama yaptı.

LinkedIn Verilerini Sattığını Söyledi!

Milyonlarca LinkedIn verisini bir forumda satışa çıkardığını ve 5 bin dolar gibi bir rakama sattığını ifade etti. Pek çok kişinin kendisinden veri satın aldığını da belirtti. Açıklamasında bu işi eğlence amaçlı yaptığını söylemesi dikkat çekti. Daha önce Facebook üzerinde görülen sistem açığının benzeri LinkedIn'de görüldü. Siber korsan ise bu açıktan faydalanarak verilere erişti ve kopyaladı. LinkedIn bu durumdan ötürü özür dilese de verilerin çoktan ele geçirildiği detayı göz ardı edilmiyor.

linkedinn.png

Siber Korsan Bulunamayacağını Söylüyor

Siber korsanın yaptığı açıklamalar arasında bir nokta daha dikkat çekti. Hiçbir şekilde bulunmayacağını iddia etti. Gizlilik konusunda önlemler aldığını belirtse de söz konusu siber saldırıyla ilgili gelişmeler sürüyor. Pek çok siber korsanın bu şekilde bulunamayacağını iddia ettiği ancak sonrasında bir şekilde yakalandığı biliniyor. Yetkililerin olayın peşini bırakmadığı ve teknik takibin devam ettiği düşünülüyor. Kimi korsanlar yıllar boyu yakalanmazken, kimileri çok daha kısa sürede operasyonla tutuklanıyor.

LinkedIn Kullanıcıları Tehlikede mi?

LinkedIn verilerinin çalınmış olması kullanıcılara panik yaptırmıştı. Tehlikede olup olmadıklarını merak eden pek çok kullanıcıların şifreleri ele geçirilememişti. Şifreler yüksek ihtimalle farklı bir yöntemle saklandığından siber korsan onları ele geçiremedi. Ancak diğer bilgiler ne yazık ki illegal yöntemlerle elde edildi ve farklı kişilere satıldı.

LinkedIn'e Olan Güven Azaldı

Siber saldırıdan sonra LinkedIn yönetimi, güvenlik konusunda elinden geleni yaptığını belirtse de kullanıcıların bir daha aynı uygulamaya güvenip güvenmeyeceği muamma. Çünkü çok önemli bilgilerin sızdırıldığı görülüyor. Bu bilgiler çeşitli kriterlerle ayrıştığında kişisel verilere önem veren şirket ve kişilere illegal şekilde satılabilir. Tehlikenin büyük olması kullanıcıları LinkedIn'den uzaklaştırdı. Önümüzdeki dönemde de aktifliğin iyice düşmesi söz konusu olabilir. Şu an için aktiflik verileri açıklanması ancak LinkedIn'in eskisi kadar kullanılmadığı biliniyor. Yakın zamanda uygulamaya alternatif farklı bir uygulama çıkarsa kullanıcılar muhtemelen tercihlerinde değişiklik yapacaktır. İşle ilgilenen insanların sosyal medyası haline gelmiş olan projenin, böylesine kritik bir siber saldırıyla imajını kaybetmesi çok konuşuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler