DOLAR 18,8243 0.11%
EURO 20,5753 0.15%
ALTIN 1.158,600,28
BITCOIN 441404-1,65%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bir Bilgisayarın Ana Çalışma Prensibi Nasıldır?

Bir Bilgisayarın Ana Çalışma Prensibi Nasıldır?

ABONE OL
15 Nisan 2022 17:46
Bir Bilgisayarın Ana Çalışma Prensibi Nasıldır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilgisayarın yüreği, daha doğrusu beyni “merkezi işlemleme ünitesi”dir. Bilgisayarın ka­rarlar veren, matematik hesaplar yapan, verilen bilgi ile alınan bilgi ünitelerini denetleyen ana parçası budur. Verilen bilgi üniteleri, merkezi iş­lemleme ünitesine bilgi sağlar. Merkezi işlemleme ünitesi bu bilgileri işleyerek bize verir. Merkezi işlemleme ünitesi bu amaçla üç bölüme ayrılmış­tır: Bir depo ya da bellek ünitesi, bir denetim üni­tesi ve bir aritmetik ünitesi.
“Bellek ünitesi” bilgiyi depo etmeye yarar. Gerektikçe bilgi bellekten çıkarılarak kullanılır.

Bellekte ayrıca “program” denen birtakım tali­matlar da depo edilmiştir. Program bilgisayara ve­rilen bilgileri ne yapması gerektiğini bildirir. Sık sık gerekli olan ve hemen el altında bulundurul­ması gereken bilgiler ve talimatlar, bellek ünitesi­nin içine içten depolanır. İçten depolama halka biçimi manyetik çekirdeklere dayanır. Bu çe­kirdekler her iki yönden de mıknatıslanabilir. Arada sırada gerekli olan çok miktardaki öbür bilgiler ise manyetik bantlar, gömlekler, diskler ve kartlar üzerine “dıştan” depo edilir.

“Denetim ünitesi” bellek ünitesindeki bilgi ve talimatları seçer, yorumlar ve “aritmetik ünitesinde” talimatların yerine getirilişini denet­ler. Aritmetik ünitesi kendisine verilen bilgileri denetim ünitesinin talimatına uygun biçimde top­lar, çıkarır, karşılaştırır.

Aritmetik ünitesi hesapları büyük bir hızla yapar. Bunun için, “çift” rakamlardan yararla­nır. Çift değişkenli aritmetikçe yalnız iki sayı, 1 ile O kullanılır. Bu sayede bilgisayar basit bir “kesintili” ilkeyle çalışabilir. “Kesintisiz” elek­trik akımı, ya da elektriksel bakımdan pozitif bir akım bir rakamı; kesintili bir akım, ya da elektriksel bakımdan nötr bir akım ise öbür ra­kamı temsil eder. Çift değişkenli rakamlara genellikle “en küçük bilgi iletme birimi” denir.
Bilgiler bilgisayara çeşitli yollarla verilebilir; delikli kartlar, bantlar, manyetik bantlar, diskler, gömlekler gibi. Bazı uygulamalarda talimatlar bir katot ışını tüpünün yüzeyine yazılır (televiz­yon ekranında olduğu gibi). Her bilgi verme ara­cının kendine -özgü bir bilgi verme düzenine gereksinmesi vardır. Bu düzen kendisine verilen bil­gi ve talimatları bilgisayarın kullanabileceği bir biçime sokar, yani bilgisayar “dil”ine çevirir.

Hesap işlemi tamamlandıktan sonra, bilgi­sayardan bilgi alırken de benzer araçlardan yarar­lanılır. İşlemden geçmiş olan bilgi istenirse bası­labilir. Böylece yazılı bir belge elde edilmiş olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.