DOLAR 18,8223 0.09%
EURO 20,4983 -0.23%
ALTIN 1.158,690,29
BITCOIN 442720-1,46%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeşil ekonomi fonundan Türkiye’ye 500 milyon euro

Yeşil ekonomi fonundan Türkiye’ye 500 milyon euro

ABONE OL
19 Nisan 2022 13:27
Yeşil ekonomi fonundan Türkiye’ye 500 milyon euro
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşil ekonomi son zamanlarda bütün dünyanın ortak hedefi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan, gelen son açıklamalara göre Avrupa İmar ile Kalkınma Bankası EBRD, Türkiye’ye Yeşil Ekonomi Finansman Fonu üzerinden 500 milyon Euro finansman edeceğini belirtti.

Yeşil ekonomi amacı istenilen hedefe ulaşmak

EBRD’nin ülkemize verdiği fonda iklim hedeflerine ulaşılması bekleniyor. Bu bakımdan 2053’teki sıfır emisyon hedefine ulaşmak artık daha kolay, yenilenebilir enerji yatırımları ile enerji verimliliği üst düzeyde olacak, iş yapma sistemlerinde özellikle yeşil dönüşüm ön plana alınacak, sıfır emisyon taahhüdünü desteklemek ve düşüş karbonlu dönüşüme ulaşmak adına projelere destek verilecek.

Türkiye, Paris Anlaşması’ndan sonra iklim hedefleri iddialı hale geldi

EBRD Finansal Kurumlardan sorumlu olan Türkiye Başkan vekili Arthur Poghosyan, ülkemizin Paris Anlaşması sonrası iklim hedeflerinin çok daha iddialı bir hale getirildiğini ve 2053’te sıfır emisyona ulaşmanın sözünü verdi.

Bu hedeflere ulaşabilmek adına yeşil yatırımların çok hızlı bir şekilde artması gerektiğine değinen Poghosyan, “Türkiye için sunduğumuz GEEF, 500 milyon Euro. Bu miktar, bankanın Türkiye’de şimdiye kadarki enerji verimliliğiyle alakalı fonları arasında en büyük fon büyüklüğü olarak Türkiye’nin yeni iklim taahhütleriyle uyumlu durumda.” diye ifade etti.

yeşil ekonomi

Hazırda yer alan yatırımcılar desteklenecek, iş yapma şeklinde yenilik sağlanacak. Poghosyan, yeni GEEF’in Türkiye’de belli yatırımlarını desteklemek için devam edileceğini, beraberinde Türk bankaları, leasing şirketi ile kurumların bir bütün olarak çalışması halinde dönüşümün daha çok hızlanacağı belirtildi.

GEFF kapsamında ülkemizdeki banka ve leasing şirketlerine finansman sağlanacağını söyleyen Poghosyan, bu kuruluşların uygun şartları sağlaması halinde yeşil projelere yatırım yapmakta olan şirket ve işletmeler artık desteklenebilir hale geleceğini söyledi.

Yeşil finansman ekonomi dönüşümünü hızlandırıyor

Son gelen bilgilere göre Poghosyan, şirketlerin GEEF’e ilk defa dahil edilmiş kurumsal iklim yönetimi konusunda teknik destek alınabileceğini belirterek:

“Daha yeşil bir finansman adına, Türk iş dünyasının uluslar arası sermayeye erişmesi için sağlanmış ve 2053’e kadar sıfır emisyon taahhüdüne ulaşması için yatırımları destekliyoruz. Program, Türk şirketleri ile finansal kurumların rekabet güçlerini arttırmak için, Türkiye’nin finansal sisteminin yeşil büyüme hedefi haline gelmesini destekliyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.