DOLAR 18,8126 -0.01%
EURO 20,4689 0%
ALTIN 1.164,99-0,08
BITCOIN 4350671,51%
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vergi sistemi güncellendi: Kayıt dışı işlemler artık mümkün değil!
  • HaberMat
  • Sosyal Medya
  • Vergi sistemi güncellendi: Kayıt dışı işlemler artık mümkün değil!

Vergi sistemi güncellendi: Kayıt dışı işlemler artık mümkün değil!

ABONE OL
20 Nisan 2022 14:56
Vergi sistemi güncellendi: Kayıt dışı işlemler artık mümkün değil!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vergiyi adil şekilde toplamak, toplanmış olan vergilerle geliri arttırmak, kayıt dışılığın veya haksız kazancın önüne geçmek için birçok yeni uygulama yürürlüğe girdi. Amaç vergi denetiminde uzmanlaşan personeller ile daha kapsamlı çalışmak oluyor. Vergi Denetim Kuruluna bağlı olan Daire Başkanlıkları çatısı altında, belirlenecek incelemeler ve sektörler itibarıyla uzmanlaşmış olan, etkin ya da mükellef odaklı farklı bir yapıya geçiş başlıyor.

Son gelen haberlere göre, Hazine ile Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin imzası ile 18 Nisan 2022 tarihinde, “Vergi incelemelerinde sektörel ile Fonksiyonel uzmanlaşma” genelgesi adı altında vergi incelemelerinde tam olarak uzmanlaşmaya gidilecek. Mükelleflerin kendi haklarını bilerek hareket etmesi ve öngörülebilir inceleme süreci bekleniyor.

Vergi denetlemede yeni dönem başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı çatısı altında vergi denetimi yapacak elemanları, 2011 yılında Vergi Denetim Kurulu çatısı altında “Vergi Müfettişi” unvanıyla tek kapsamda buluşturdu.

Kayıt dışılık önlenecek

Vergi Denetim Kurulu çatısı altında yapılan bütün çalışmalar, kayıt dışı ekonomi ile haksız rekabet ile mücadele ederken 2020 yılında Vergi Denetim Kuruluna karşılık görevlerin yerine getirilmesi amaç ediniyor. Sektörel ile fonksiyonel uzmanlaşma ile iş bölümünün tam olarak sağlanması için İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Adana, Gaziantep ve Konya’da tam denetim, vergi kaçakçılığı denetim ile Vergi iadeleri denetim ile sektörel denetim daire başkanlıkları kurulduğu ifade edildi.

Vergi denetimi çalışmalarında uyum sağlanacak

Vergi denetim süreçlerinde kurumsal riski hesaplayacak sistemler kurulacak ve uzmanlaşmanın artmasıyla beraber; teknolojiden de faydalanarak çok büyük vergi incelemelerinde sonra derece uzmanlaşma sağlanacak. Burada verimlilik, etkinlik ve nitelik kapsamında hem mükellef hem de vergi denetimi açısından olumlu sonuçlar elde ederek mükellefleri kendi rızalarıyla uyuma davet edilmesi sağlanacak.

Üst düzey uzmanlaşmaya geçiliyor

Vergi Müfettişleri ile denetim yapan Vergi Denetim Kurulu çatısı altında, verimlilik ile etkinliğin çok daha fazla artırılması adına uzmanlaşmanın bir diğer aşamasına geçiş yapıldı. 2020 yılındaki yapısal uzmanlaşmanın daha fazla ilerisinde konumlandırıldığımız ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.