DOLAR 18,8307 0.14%
EURO 20,5529 0.04%
ALTIN 1.158,690,29
BITCOIN 441455-1,42%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ekonomik düzenleme teklif yasası Komisyon tarafından kabul edildi

Ekonomik düzenleme teklif yasası Komisyon tarafından kabul edildi

ABONE OL
16 Nisan 2022 11:20
Ekonomik düzenleme teklif yasası Komisyon tarafından kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankacılık Kanunu ile bazı kanunlarla beraber 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede bir değişiklik yapılmasına dair teklifin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildiği açıklandı.

Sadece gerçek kişileri kapsayıp ticari işlemler için konuya dâhil olmayan mevduat ile katılım fonu tutarları değil, resmi kuruluşlar ile kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar kapsamında yer alanlar dışındaki bütün ticari mevduat ile katılım fonunun TMSF tarafınca sigorta edileceği belirtildi.

AB mevduat sigortacılığına göre uyumlu olacak

Bu bakımdan AB mevduat sigortacılığı kriterlerine göre uyum sağlanacağı söylenebilir. Hakkında herhangi bir iflas kararı verilmemiş olan yâda iradi tasfiyeye girmiş olan kredi kuruluşlarının tasfiyesinde de İcra ve İflas Kanunu’nda düzenlenmiş olan adi ve rehinli alacakların sıralaması için geçerli olacağı belirtildi. TMSF kaynaklarında çözümleme rezervi ve mevduat sigortası rezervlerinden oluşması sebebiyle ödemelerin, mevduat sigortası rezervinden yapılması adına bir düzenleme yapılacağı açıklandı.

TMSF başkan yardımcıları 3’e yükselecek

TMSF Fon kurulu başkan yardımcılarının önceden sayısı 2 olurken, bu sayının artık 3’e çıkarılacağı ifade edildi. TMSF’nin idari yapılanması kapsamında almış olduğu görev dağılımı ve artan iş yüklerinden etkili ve süreçleri hızlandırmak adına kurulacak yeni daireler vasıtası ile değişiklik yapılacak. İhtiyaç doğrultusunda müdürlük sayılarında artı olacak ve destek personellerinde değişiklik yapılabilecek.

Sıra cetveli için itiraz süresi artık 15 gün

Bankacılık Kanunu ile TMSF’ye verilmiş olan görevler dışında ilgili kanınlar ile devlet aleyhine açılmış olan davaların takibine yönelik Cumhurbaşlanlığı tarafınca verilmiş görevlerin ifasında yapılmış giderlerin de gerekli durumlarda, daha sonra ilgililerden tahsili şartıyla, Fon bütçesi ile karşılanması için ek bir düzenleme bekleniyor.

Teklif ile TMSF tarafından yapılmış olan ticari ile iktisadi satışlarının, hazırda yer alan mevcut düzenlemeler ile yargı içtihatları gözetilecek şekilde geçmiş dönem borcuna yönelik kriterlerin çok daha açık ve anlaşılır olması hedefleniyor. Sıra cetveli için yapılacak itiraz süresi ise Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 15 gün olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.