Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Kerkükle İlgili Gelişmelere Sessiz Kalmayız"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü kalın, Kuzey Irak’taki gelişmeler hakkında açıklama yaparak “Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Kerkükle ilgili gelişmelere sessiz kalmayız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın:
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Orkun
Bu içerik 158 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak’taki referandum gündemi ile ilgili olarak açıklama yaparak şunları kaydetti:

“Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz.Bu karar onları daha çok yalnız bırakacaktır. Bu karara İsrail'den başka hiçbir ülkeden destek gelmedi. Bu referandum kararından vazgeçilmesi gerektiği şeklinde tepkiler geldi. Bağdat'ın aldığı karar da bu çerçevede önem arz ediyor”

Bu yaşanan gelişmelere sessiz kalamayacaklarını ifade eden Kalın şöyle devam etti:

"HER TÜRLÜ ADIMA KARŞIYIZ"

“Kerkük'ün demografik yapısını değiştirecek her türlü adıma karşıyız. Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri ve Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik adımların atılması olacaktır. Kuzey Irak ile iyi ilişkiler içinde olduk ama bunu baltalayacak adımlardan uzak durmaları gerekiyor. Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi de kabul edilemez. Her türlü adıma karşı olduğumuzu ve sessiz kalmayacağımızı da ifade etmek isteriz.Hem Irak'ın bütünüyle hem Bağdat hem Erbil ile iyi ilişkiler içerisinde olduk. Bunu da muhafaza etmek arzusundayız. Ama bir referandum kararının mutlaka ve mutlaka sonuçları olacaktır. Dolayısıyla Erbil'den beklentimiz bu uyarımıza kulak kabartmalarıdır.”

kerkük ibrahim kalın kuzey ırak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın