Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti: "İhracatı Zora Sokar, Şirketlerin Karlılığı Düşer"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, piyasalara ilişkin açıklama yaptı. Dolar’ın düşmesini değerlendiren Gedikli “Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli. Çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer” dedi.

Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti:
Gedikli Dolar'ın Düşüşüne Dikkat Çekti: Orkun
Bu içerik 176 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, doların Türkiye ekonomisine olan etkisinden söz ederek “Merkez Bankası, elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır.” dedi.Doların düşüşünün Türkiye’deki ekonomiyi olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Gedikli, kişisel sosyal medya hesabı Twitter’dan “Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli. Çünkü ihracatı zora sokar, şirketlerin karlılığı düşer. Bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bunlara önlem olarak çeşitli yeniliklere gidilmesini öngören Gedikli, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

"PİYASA KAFASIYLA YORUM YAZMAYIN"

“Ama projeler BES'teki gibi olmamalıdır. Bakanlıklar açıkladıkları strateji ve eylem planlarını, bunların geri dönüşünü yakından takip etmeli. Bürokrasi siyasi iradenin hızına yetişebilsin, hızlı karar alıp uygulayabilsin diye Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik. İstihdam oranları, şirketlerin durumu, büyüme Türkiye ekonomisi için hayati öneme sahip. Anlamadan dinlemeden, iktisat bilmeden piyasa kafasıyla yorum yazmayın”

bülent gedikli dolar ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın