Bakan Tüfenkci'den Gıda Fiyatlarına Yönelik Açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, yaptığı açıklamalar ile gıda fiyatlarındaki ambalaj ve hal önlemi konusunda önemli bilgiler verdi. Bakan Tüfenkci “Haller artık sebze meyve yanında balık, tavuk, et gibi diğer gıda ürünlerinin de satılacağı merkezler olacak” dedi.

Bakan Tüfenkci'den Gıda Fiyatlarına Yönelik Açıklama
Bakan Tüfenkci'den Gıda Fiyatlarına Yönelik Açıklama Orkun
Bu içerik 106 kez okundu.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.Tüfenkci, gıda fiyatlarındaki indirime gitmek konusunda hallerde sebze ve meyvenin yanı sıra tavuk ve et gibi ürünlerin de satılacağını belirterek “Toplu işlem yapılınca lojistik maliyetler ve işletme maliyetleri de düşecek. Ülkedeki 176 halden 100'ü, hal kapsamından çıkarılarak toplama merkezi olacak. Bunlar hal kapsamından çıkacağı için maliyetleri de düşük olacak. Bu da ürün fiyatını etkileyecek” dedi.

Meyve ve sebzelerdeki yüzde 25 oranındaki fire oranlarını düşürmek amacıyla ürünlerin ambalaj ve friofirik taşıtlar ile götürülmesini sağlayacaklarını belirten Bakan Tüfenkci, konu hakkında şöyle konuştu:

"STANDARTLARI BELİRLENİYOR"

“Her sebze için fireyi en aza indirecek kap standartları belirleniyor. Bu standartlara uygun paketleme yapılacak. 50 kiloluk kasada domates sevk ederken oluşan fire oranı, 10 kiloluk kasadan çok daha fazla oluyor. Ürünün şekline göre kartondan yuvalar yapılacak. Bunların maliyetleri yüksek değil. Meyve ve sebzenin türüne göre, kartondan, köpükten ya da plastikten taşıma standardı olacak”

bakan tüfenkci gümrük ve ticaret bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın