Kurbanda Et Yerken Hasta Olmayın! Kist Hidatik Hastalığına Dikkat

Kurban Bayramı’nda dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Uzman Doktor Birol Binbir kist hidatik hastalığına karşı vatandaşın hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti.

Kurbanda Et Yerken Hasta Olmayın! Kist Hidatik Hastalığına Dikkat
Kurbanda Et Yerken Hasta Olmayın! Kist Hidatik Hastalığına Dikkat Orkun
Bu içerik 323 kez okundu.

 

Samsun Ladik Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Birol Binbir tarafından bayram öncesinde vatandaşa yönelik yapılan açıklamada kist hidatik hastalığı konusunda önemli uyarılar yapıldı.

"KONTROL EDİLMESİ ZOR BİR HASTALIK"

Uzman Doktor Birol Binbir, şöyle konuştu:

“Bu hastalık, kontrol edilmesi zor ve ekonomik kayıplara yol açan bir hastalıktır. Kedi, köpek dışkısıyla atılan yumurtalar çevre şartlarına oldukça dayanıklıdır. Yumurtaların bulaştığı sebze ve meyvelerin çiğ olarak yenmesi, kirlenmiş suların içilmesiyle enfeksiyon yayılır. Yumurtaların çoğu karaciğere tutunurlar. Diğerleri ise akciğere veya vücudun diğer organlarına yayılırlar. Parazit, bundan sonraki aşamada sıvı şeklinde bir kese halini alır ve çeşitli organlara yerleşir. En sık yerleştiği organ karaciğer olup, akciğer, beyin, dalak gibi başka organlara da yerleşebilir. Kistin büyüklüğü, yerleştiği organa bağlı olarak insan başı büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Bu hastalığın bulaşma yollarını kırmak için mutlaka kurban sakatatlarının yakılması veya ulaşılamayacak kadar derin çukurlara gömülmesi gerekir”

Kist Hidatik kurban bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
21. dönem POMEM başvuru kriterleri açıklandı!
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın
Spor Yapmadan Kilo Vermek İsteyenlere Müjde: Deri Bandı Kullanın