SGK'dan Engellilere 'Ücretsiz İşitme Cihazı' Müjdesi! Eczane ve Medikallerden Alınabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3 milyon duyma engelli vatandaşın kullandığı işitme cihazları ile ilgili olarak açıklama yapıldı. SGK işitme cihazlarının ücretsiz verileceği müjdesini verirken “Büyük kolaylık olacak.” ifadelerini kullandı.

SGK'dan Engellilere 'Ücretsiz İşitme Cihazı' Müjdesi! Eczane ve Medikallerden Alınabilecek
SGK'dan Engellilere 'Ücretsiz İşitme Cihazı' Müjdesi! Eczane ve Medikallerden Alınabilecek Orkun
Bu içerik 1725 kez okundu.

 

Yaklaşık olarak 3 milyon vatandaşın kullandığı işitme cihazları ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, işitme cihazlarının vatandaşa ücretsiz verileceği belirtildi.Yeni yürürlüğe girecek olan uygulama ile medikaller ve eczaneler ile anlaşma sağlanacak ve işitme cihazları ücretsiz verilecek.

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı “Sağlıkta sessiz devrim” açıklamasını da içeren tıbbi cihazların receteyle birlikte eczane veya medikallerden ücretsiz satın alınması, habere konu olan işitme cihazlarını da kapsayacak; böylece vatandaş, anlaşmalı eczane ve medikallerden işitme cihazlarını alabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkan Yardımcısı Orhan Koç, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Eski uygulamada işitme cihazı raporlanmış bir vatandaş, işitme cihazını satın aldığında cebinden tüm ücretini ödüyordu. Daha sonra 50 ayrı belgeyle birlikte SGK'ya başvurarak ödediği ücreti geri almak için çalışıyordu. Bu işitme engelli vatandaşlarımız için çok büyük zorluk anlamına geliyordu. Bazen sırf bu yüzden cihaz yenilemeye gitmeyen vatandaşlarımız oluyor.. Vatandaş aynı eczaneden ilaç alır gibi gidecek ilacını medikal cihaz satan firmadan alacak. Belgeleri de ücret tahsisi de SGK ile firma arasında yapılacak. Vatandaşlar geçmişe nispeten küçük bir fark ödeyerek işitme cihazını anında alabilecek. Prosedürler, cepten ödeyip sonra ücret geri alma dönemi bitti.”

 

işitme cihazı işitme engelli sgk sosyal güvenlik kurumu Mehmet Müezzinoğlu Orhan Koç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mgökmen     2017-06-13 işitme cihazları ücretsiz peki pilleride ücretsiz mi ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
D Vitamini Depolamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
D Vitamini Depolamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Aleyna Tilki'den 'Sen Olsan Bari' Açıklaması:
Aleyna Tilki'den 'Sen Olsan Bari' Açıklaması: "Bu şarkı çok tutmasa da..."