Manavgat Belediye Başkanı’ndan Yürek Yakan Haber!

Manavgat Belediye Başkanı’ndan Yürek Yakan Haber!

Orman yangınına teslim olan Antalya’nın Manavgat ilçesinde yerleşim yerleri büyük tehlike altında… Bilançoyu açıklayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in söyledikleri yürekleri yaktı. İşte detaylar…

Ülkenin birçok ilinde orman yangınları ilerlemeye devam ederken özellikle Antalya Manavgat’ta yerleşim yerleri büyük riskler ile karşı karşıya… Yerleşim yerlerine kadar uzanan yangın nedeniyle birçok yurttaş tahliye edilirken, bazı bölgelerde ise tahliyeler deniz yoluyla yapıldı. Yerleşim yerlerine kadar varan yangın nedeniyle birçok vatandaşın çiftlik, bahçe veya evleri yangından zarar gördü. Dün itibariyle başlayan yangında 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği de daha önce açıklanmıştı.

manavgat-5319.jpg

Manavgat’ta şiddetli bir şekilde devam eden rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangına dair açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen bilançonun ilk bilgilerini paylaştı. Sözen yaptığı açıklamada yaralıların ve ölülerin olduğunu söyleyerek 7-8 mahallenin tamamen yok olduğunu belirtti. Yangının merkeze kadar ilerlediğini de ifade eden Sözen; çok hızlı yayılan ateşin dakikalar içerisinde 3-4 kilometre kadar yol alabildiğini söyledi.

4 Ayrı Noktada Başladı!

Yangının dün saat 12:00 dolaylarında 4 ayrı noktada başladığını söyleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, yangını söndürmek için çalışan helikopterlerin lokasyon belirlemekte zorlandıklarını ifade etti. Bu nedenle müdahalede zorluklar yaşandığını ifade eden Sözen, olumsuzlukların oldukça geniş bir alanda yaşandığını belirtti. Kuzeyden güneye 30 kilometre ve doğudan batıya 40 kilometre kadar bir alanda yangının devam ettiğini belirten Sözen, bu bölgede yangının tamamen yayıldığını söyledi.

img20210728031941.jpg

Havadan müdahaleye değinen Şükrü Sözen; gece itibariyle hava müdahalesi yapılamadığını ve rüzgar sebebiyle karadan yapılan müdahalenin de yetersiz olduğunu söyledi. Vatandaşlar ile birlikte devletin tüm birliklerinin beraber mücadele ettiğini söyleyen Sözen, 7-8 mahallenin tamamen yok olduğunu belirtti. Yangına arazi şartları ile birlikte rüzgardan kaynaklı müdahale edilmesinin zorlaştığını söyleyen Sözen, havadan yapılan müdahalenin de lokasyon netleştirilemediği için yetersiz kaldığını belirtti.

Herkes El Birliğiyle Mücadele Ediyor!

Yaşanan yangın nedeniyle herkesin harekete geçerek mücadele etmeye çalıştığını söyleyen Şükrü Sözen; bölgelere makinelerin sevk edildiğini ifade etti. Belediye ekiplerinin, çevre il ve ilçe ekipleri, jandarma, polis, orman ekipleri ve vatandaşlar ile birlikte yangınla mücadele ettiğini belirten Sözen, yangın nedeniyle çaresiz kaldıklarını söyledi. Hızlıca bu yangının bitmesini dilediğini ifade eden Sözen, çiftçilerin iş makinelerine su doldurarak, yine çimento fabrikalarının mikserleriyle su taşıyarak yangına destek verdiğini belirtti.

61028a204e3fe10540066026.jpg

Vatandaşların traktörleri ile müdahale ettiğini ve eline hortum alan herkesin yangın ile mücadele etmeye başladığını söyleyen Şükrü Sözen, bu duruma insan gücünün yetmediğini ifade etti. Yangının çok hızlı yayıldığına dikkat çeken Sözen, dumandan kaynaklı helikopterlerin lokasyon belirlemekte zorlandığını da belirtti. Ayrıca yola çıkan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Sözen, araçların ana arterlere ve kavşaklara çıkmamasını söyleyerek yangına müdahaleye gelen araçların geçişini zorlaştırmamalarını söyledi.

İlgili Haberler
Haber Mat Özel
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler