DOLAR 18,8274 0.13%
EURO 20,5499 0.02%
ALTIN 1.158,690,29
BITCOIN 440876-1,50%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Elon Musk, Twitter’ı ‘maksimum güvenli’ hale getirmek istiyor!
  • HaberMat
  • Gündem
  • Elon Musk, Twitter’ı ‘maksimum güvenli’ hale getirmek istiyor!

Elon Musk, Twitter’ı ‘maksimum güvenli’ hale getirmek istiyor!

ABONE OL
18 Nisan 2022 13:42
Elon Musk, Twitter’ı ‘maksimum güvenli’ hale getirmek istiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz 10 gün içinde, Tesla CEO’su Elon Musk; popüler Twitter katılımcısı ve eleştirmenliğinden – şirketin en büyük bireysel hissedarına, sosyal platformun olası sahibine dönüştü. Musk’ın Twitter şirketi için 43 milyar dolardan fazla bir fiyata satın almayı teklif ettiğini ve sosyal medya platformunun kullanıcıları arasında güven inşa etmek için “özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerektiğini” söylemişti.

Twitter’ı “fiili bir şehir meydanı” olarak nitelendiren Musk ayrıca; “İfade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için toplumsal bir zorunluluk olduğuna inanıyorum. Şirketin şu anki haliyle ne gelişeceğini ne de bu toplumsal zorunluluğa hizmet edemeyeceğini anlıyorum. Maksimum düzeyde güvenilir ve geniş kapsamlı kapsayıcı bir kamu platformuna sahip olmak, uygarlığın geleceği için son derece önemlidir.” şeklinde konuştu. 

Twitter, her zaman çoğu kullanıcıyı tatmin edecek şekilde olmasa da, birincisini korurken ikincisini durdurmak için önemli miktarda çaba harcadı. Diğer platformlar gibi, şiddetle tehdit eden, nefreti körükleyen, başkalarına zorbalık yapan ve yanlış bilgi yayan tweet’lere kısıtlamalar getirdi. Bu tür kurallar, Twitter’ın 2021 Capitol ayaklanmasının ardından eski Başkan Donald Trump’ı yasaklama kararına dahi neden oldu.

Musk, Twitter’ın akışını yönlendiren yapay zeka teknolojisinin “kara kutusunu” açmak istediğini söyledi. Böylece insanlar neden bazı tweet’lerin viral hale gelebileceği ve diğerlerinin kaybolabileceği konusunda daha fazla şeffaflığa sahip olacak. “Ben şahsen orada tweetleri düzenlemezdim,” dedi, “ancak bir tweet’i yükseltmek, düşürmek veya başka bir şekilde etkilemek için bir şey yapılıp yapılmadığını bilirdiniz” ifadelerini kullandı.

Milyarder, çoğunlukla serbest konuşma ilkelerinin yetersiz kaldığına dair inancı nedeniyle Twitter’ı sesli bir şekilde eleştirdi. Musk, kendisini “özgür konuşma mutlakçısı” olarak tanımlıyor ancak aynı zamanda kendisine soru soran veya onunla aynı fikirde olmayan diğer Twitter kullanıcılarını engellemesiyle de tanınıyor.

Twitter’ın kullanıcı tabanı Facebook ve TikTok gibi rakiplerinden çok daha küçük kalırken, hizmet ünlüler, dünya liderleri, gazeteciler ve entelektüeller arasında popüler. Musk’ın kendisinin 81 milyondan fazla takipçisi var ve Lady Gaga gibi pop yıldızlarına rakip.

Twitter hisseleri, Musk’ın hisse başına 54.20$’lık teklifinin oldukça altında, %2’nin biraz altında düşüşle 45.08$’dan kapandı. Bu genellikle bazı yatırımcıların anlaşmanın gerçekleşeceğinden şüphe duyduğunun bir işaretidir. Hisse senedi, 52 haftanın en yüksek seviyesi olan yaklaşık 73$’dan düşmeye devam ediyor.

Musk, finansman konusunda hiçbir ayrıntı vermemesine rağmen, bu fiyatı son teklifi olarak nitelendirdi. Teklif bağlayıcı değildir ve finansmana ve diğer koşullara tabidir.

Twitter, teklifi kabul etmenin hissedarların çıkarına olup olmadığına karar vereceğini söyledi. Yine de, teklifi değerlendirdikten sonra Twitter yönetim kurulunun nasıl tepki vereceği belli değil. Columbia Üniversitesi hukuk fakültesinde profesör ve kurumsal yönetim merkezinin başkanı John Coffee, hisse başına daha yüksek bir fiyat talep ederek muhtemelen pazarlık yapacak veya yönetim kurulunun Musk’tan bağımsız kalmasını sağlamak için hükümler isteyebileceğini söyledi.

Coffee, Musk’ın hissesinin %10 veya %15’e çıkması halinde yönetim kurulunun daha fazla hisse teklif etmek ve Musk’ın varlıklarının değerini sulandırmak için “zehir hapı” hükümlerini kabul edebileceğini söyledi. O zaman bile Musk, mevcut direktörleri oylayarak bir vekalet savaşıyla şirketi devralabilir.

TED konferansında Musk, paraya sahip olduğunu söyledi. “Teknik olarak bunu karşılayabilirim,” dedi gülerek.

Musk, devralma girişiminde bulunursa, muhtemelen Tesla ve SpaceX’teki hisselerini teminat olarak kullanarak milyarlarca borç alarak ihtiyaç duyduğu yaklaşık 43 milyar doları artırabilir.

Forbes tarafından yaklaşık 265 milyar dolar olduğu tahmin edilen Musk’ın servetinin çoğu Tesla’nın hisselerine bağlı. Şirket, üst düzey yöneticilerin hisse senetlerini krediler için teminat olarak kullanmalarına izin verir, ancak borçlanmayı rehinli hisselerin değerinin %25’i ile sınırlar.

Veri sağlayıcı FactSet, Musk’ın 176.47 milyar dolar değerinde 172.6 milyon hisseye sahip olduğunu söylüyor. Tesla vekil beyanına göre, hissesinin %51’den biraz fazlası zaten teminat olarak rehin edilmiş durumda. Bu, Musk’ın kalan hisseyi yaklaşık 21.5 milyar dolar borç almak için kullanabileceği anlamına geliyor. Ayrıca özel olarak tutulan SpaceX’teki hissesini ödünç alabilir.

Musk, geçtiğimiz haftalarda yaptığı yasal başvurularda, Twitter hisselerini 31 Ocak’tan itibaren neredeyse günlük partiler halinde satın aldığını ve sonunda yaklaşık %9’luk bir hisseye sahip olduğunu açıkladı . Sadece Vanguard Group daha fazla Twitter paylaşımını kontrol ediyor. Salı günü New York federal mahkemesinde açılan bir davada Musk’ın sosyal medya şirketindeki hissesini ifşa etmeyi yasa dışı bir şekilde ertelediği ve böylece daha düşük fiyatlarla daha fazla hisse satın alabileceği iddia edildi.

Eski bir SEC baş ekonomisti Chester Spatt, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Twitter hisselerini satın aldığını açıklamak için çok uzun süre harcayarak Musk’ı diğer yatırımcılara zarar verdiği için cezalandırabilir, ancak devralmayı durdurmak için herhangi bir şey yapma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Şu anda Carnegie Mellon Üniversitesi’nde finans profesörü olan Spatt, “Bu oldukça hızlı sonuçlanacak” dedi.

Şu anda Washington’daki Dickinson Wright hukuk firmasında çalışan eski bir SEC icra avukatı olan Jacob Frenkel, bir yatırımcının ifşa davalarındaki niyetini kanıtlamanın zor olduğunu söyledi. Frenkel, “İfşaatın etrafındaki ihlal gerçeği, dolandırıcılık olduğu anlamına gelmez” dedi.

Ancak Frenkel, Musk’ın hisse alımlarını bilen birinin Musk’ın kamuya açıklamalarından önce hisse senedinde işlem görüp görmediğine dair “soruşturma için bol miktarda yem” olduğunu söyledi.

Musk hissesini açıkladıktan sonra, Twitter, şirketin ödenmemiş hisselerinin %14,9’undan fazlasına sahip olmaması koşuluyla, ona hemen yönetim kurulunda bir koltuk teklif etti. Ancak şirket, beş gün sonra reddettiğini söyledi. Karar, Musk’ın şirkete reklamları bırakmak – başlıca gelir kaynağı – ve San Francisco merkezini evsizler barınağına dönüştürmek gibi büyük değişiklikler öneren, şimdi silinen ve her zaman ciddi olmayan tweet’lerinin bir barajıyla aynı zamana denk geldi.

Bu dönüş, CEO Parag Agrawal’ı bu haftanın başlarında çalışanları “önde dikkat dağıtıcı şeyler olacak” ve “gürültüyü susturup işe odaklanmak” konusunda uyarmaya yöneltti.

Twitter, sosyal medyadaki rakipleri kadar başarılı olamadı ve geçen yıl para kaybetti. Şirket, 2021 için büyük ölçüde hissedarların, kullanıcı tabanının ne kadar büyüdüğü ve kullanıcının platformuyla ne kadar etkileşim kurduğu konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini söyleyen bir davanın çözümüne bağlı olarak 221 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Kurucu ortağı Jack Dorsey, Kasım ayı sonlarında CEO olarak istifa etti ve yerini Agrawal aldı.

Musk, “Burada tüm cevapların bende olduğunu söylemiyorum, ancak bir şeyleri silmek konusunda çok isteksiz olmak ve kalıcı yasaklar konusunda çok dikkatli olmak istediğimizi düşünüyorum” dedi. “Mükemmel olmayacak” dedi, ancak konuşmanın “makul olarak mümkün olduğu kadar özgür” olduğuna dair bir algı ve gerçeklik olmalı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.