Boğaziçi Rektörü Melih Bulu Görevden Alındı! Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Boğaziçi Rektörü Melih Bulu Görevden Alındı! Resmi Gazete’de Yayınlandı!

2 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Melih Bulu gece yarısı yayınlanan Resmi Gazete’de görevden alındı. Erdoğan tarafından atanan Bulu, Erdoğan’ın kararıyla görevinden alınmış oldu...

2 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Melih Bulu gece yarısı yayınlanan Resmi Gazete’de görevden alındı. Erdoğan tarafından atanan Bulu, Erdoğan’ın kararıyla görevinden alınmış oldu. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte gece yarısı olmasına binlerce Melih Bulu yorumu sosyal medya kullanıcıları tarafından yapıldı.

0x0-son-dakika-prof-dr-melih-bulu-gorevden-alindi-1626310385097.jpeg

Melih Bulu’nun görevden alınması kısa sürede şok etkisi yaratırken, Melih Bulu’nun seçilmiş üniversite rektörü yerine atanması büyük tartışmalara neden olmuştu. Yaşanan protestolar karşısında istifa etmeyeceğini her seferinde açıklayan Melih Bulu’nun Boğaziçi protestolarına karşılık “6 ay içinde unutulur” demesi ise Resmi Gazete kararı sonrası vatandaşlar tarafından gündeme getirildi.

Neler Olmuştu?

Yeni yılın ikinci günü yani 2 Ocak 2021’de Recep Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’yu rektör olarak atamıştı. Her seçimde demokratik yollarla rektörünü seçen üniversite bileşenleri bu karara karşı çıkmıştı ve büyük protestolar başlamıştı. Üniversite öğrencileri ile birlikte üniversitenin akademisyen kadrosu protestolarını devam ettirirken, büyüyen protestolar neticesinde yüzlerce öğrenci gözaltına alınmış ve devam eden süreçte ise bazı akademisyenlerin üniversitede ders vermesinin önü kapatılmıştı.

img-9950.jpg

Boğaziçi protestoları olarak isimlendirilen öğrenci ve akademisyen eylemleri dünya gündemine dahi girmiş ve Türkiye’nin birçok ilinde bu protestolara destek verilmişti. Yaşanan protestolar nedeniyle Kadıköy’de düzenlenen eylemlerde çok sayıda öğrenci polis tarafından gözaltına alınmıştı. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından beri ayrıca üniversite hocaları eylemlerini her gün rektörlük binası önünde gerçekleştirdi. Her gün rektörlüğe sırtları dönerek protestolarını yapan hocaların eylemleri dün itibariyle de devam etmekteydi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler