AKP’yi Sevindiren Anketin Sonucu Açıklandı! 18-24 Yaş Arası Seçmen Şoku!

AKP’yi Sevindiren Anketin Sonucu Açıklandı! 18-24 Yaş Arası Seçmen Şoku!

MetroPOLL Araştırma Şirketi 6 aylık anket sonucunun ortalamasını paylaştı. Son 6 ay boyunca Metropoll tarafından yapılan milletvekilliği seçim anketlerinin ortalamasına göre AKP yine birinci parti olurken ikinci CHP oldu.

MetroPOLL Araştırma Şirketi 6 aylık anket sonucunun ortalamasını paylaştı. Son 6 ay boyunca Metropoll tarafından yapılan milletvekilliği seçim anketlerinin ortalamasına göre AKP yine birinci parti olurken ikinci CHP oldu. Anketin en dikkat çekici sonucu ise 18-24 yaş aralığında oldu. İşte ankette öne çıkan detaylar.

Haber Ay’da yer alan haber MetroPOLL şirketini kaynak gösterirken, bu şirket tarafından yapılan anket araştırmasında şok edici sonuçlar ortaya çıktı. Şirketin son 6 ayda yaptığı milletvekilliği anketlerinin ortalaması yaş aralığına göre duyuruldu. Öte yandan şirketin sahibi Özer Sencar ise bu anketi Twitter hesabı üzerinden yorumladı.

AKP’den Şaşırtıcı Oran!

Özellikle son 3 aylık süreçte iktidarın iki ortak partisi durumunda bulunan AKP ile MHP’de yaşanan büyük düşüş tüm anketlere yansırken; MetroPOLL tarafından son 6 aylık anket çalışmalarının ortalamasında ortaya çıkan oran ise Cumhur İttifakı adına sevindirici oldu. Ancak bazı anket uzmanları ise MetroPOLL’ün anketini değerlendirirken son 6 ayın yanıltıcı olabileceği fikrinde buluştu. Bu fikrin en temel argümanı ise hem AKP’nin hem de MHP’nin özellikle son 3 ayda asıl ciddi kayıplarını yaşamış olması…

Bu açıklamaların ışığında MetroPOLL anketinin son 6 aylık milletvekilliği seçim anketlerinin ortalamasında çıkan sonuçlara gelecek olursak; AKP’nin % 29,7 ile birinci parti olduğu ortaya çıktı. AKP’yi takip eden parti ise % 18,9 ile CHP oldu. Yapılan bu çalışmada AKP’nin yine ilk parti olarak devam ettiği görülürken Cumhur İttifakı’nın diğer önemli ortağı MHP ise 6 aylık ortalamada toplam % 7 oy almayı başardı. Millet İttifakı’nın ve genel parti ortalamalarında son ayların en ciddi yükselişini yaşayan İYİ Parti ise % 10, 3 oy aldı.

Kararsızlar Dağıtılmadı

MetroPOLL’ün son 6 aylık anket çalışmalarının ortalaması olarak duyurduğu sonuçlarda karasız seçmenin bir hayli yüksek olduğu görüldü. Son 6 ay yapılan genel ortalamada ortaya çıkan kararsız seçmen oranı % 20,3 oldu. Kararsız, cevap yok, protesto oy kullanacak seçmenlerin ciddi bir yoğunlukta olduğu görülürken, son günlerde kapatılma davası ile gündemde olan HDP’nin kararsızlar dağıtılmadan oy oranları ise % 8,7 olarak açıklandı. Buna göre kararsızların dağıtılması ile birlikte HDP’nin meclise girebildiği görülüyor.

18-24 Yaş Arası AKP Dedi!

MetroPOLL’ün yaptığı anket ortalaması çalışmasında en dikkat çeken detay ise 18-24 yaş arası seçmenin tercihi oldu. Bu yaş aralığında bulunan ve büyük çoğunluğunun ilk kez oy kullanabileceği önümüzdeki ilk seçimlerde Z kuşağı olarak tabir edilen kuşağın belirleyici olabileceği düşünülüyor. Buna dönük araştırma yapan şirketin son 6 aylık anket ortalamasında 18-24 yaş aralığındaki seçmenin % 25,1 AKP, % 21,2’si CHP dedi.

secim-iegm.jpgkararsiz-secmen-llyi.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler