Toprağın Altına Diri Diri Giren Bir Grup Sanatçının O Hisleri

Diyarbakır’da bir grup sanatçının çalışması görenleri şok etti. Diri diri toprağın altına giren sanatçılar hisselerini anlattı.

Toprağın Altına Diri Diri Giren Bir Grup Sanatçının O Hisleri
Toprağın Altına Diri Diri Giren Bir Grup Sanatçının O Hisleri Büşra
Bu içerik 3145 kez okundu.

Diyarbakır’da Mordem Sanat Merkezi’nde ilginç bir çalışma yapıldı. Bir grup sanatçı diri diri toprağın altına girdi. Görenleri hayrete düşüren sanatçılar, doğum ve ölüm temalı bu çalışmada hislerini paylaştı.

Resim öğretmeni Leyla Keskin, güzel bir çalışma olduğunu, toprağın altında olmanın çok garip olduğunu ve arkadaşını gömdüğü zaman ne olduğunu bilemeden ağlamaya başladığını ve bunları anlatırken de ağlamaklı olduğunu, farklı bir dünyada gibi hissettiğini kaydetti.

Çalışmalarda bulunan İstanbul ve Stockholm merkezli sanatçı, küratör ve tıp doktoru olan Derin Gençer, insan, ruh, zihin ve bedeninin yaşamın, doğanın ve fiziksel, tarihsel, ruhsal arena arasındaki ilişkileri inceleme fırsatı bulduğunu belirterek, “Bu nedenle heyecan verici olduğunu söylemem gerekiyor. Performans sanatında sanatçının barındığı yer bedenidir. Bedenin üstesinden gelememiş travmalar, şoklar, acılar, savaşlar söylenmemiş sözler, bedenin dikiş yeridir aslında. Bu atölyenin amacı bizim unuttuğumuz hayatın koşturması içinde ya da bize unutturulan bedenle ilgili tekrar hatırlamamız gereken bir takım öğeleri hatırlatmaya çalışmaktı.

“Toprak geldiğimiz, gittiğimiz, doğduğumuz, öldüğümüz, hem iyileştiren hem de kötü hissettiren, aslında birçok duygu karmaşasını içinde barındıran bir materyal bizim için. Burada her gün üzerine bastığımız, basıp geçtiğimiz ve neyin üzerine bastığımızı düşünmeden yolda devam ettiğimiz bu toprağın içinde olduğumuzda ne hissediyoruz ya da bunu oluştururken, çünkü katılımcılar ilk önce toprağa kazarak diğer bedeni yerleştirdiler bu egzersizin ayrı bir bütünü bir de onun içine yerleşenler var. Toprağın ağırlığını hissetmek, aslında çok meditatif bir öğe ancak ölüm anında gömme ve gömülmeyi gözlemliyoruz. Aslında yaşarken, nefes alırken o ağırlığı ya da hafifliği ne derece hissedeceğimizi araştırdığımız bir yer diyebilirim” sözlerine yer verdi.

diyarbakır modern sanat merkezi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu