Brezilya’dan Getirilen Hayvanlarda Görülen Şarbon Hastalığının Belirtileri Açıklandı

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kurbanlık olarak Brezilya'dan Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe getirilen hayvanlarda saptanan şarbon hastalığının belirtileri açıklandı.

Brezilya’dan Getirilen Hayvanlarda Görülen Şarbon Hastalığının Belirtileri Açıklandı
Brezilya’dan Getirilen Hayvanlarda Görülen Şarbon Hastalığının Belirtileri Açıklandı Büşra
Bu içerik 795 kez okundu.

Brezilya'dan Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kurbanlık olarak getirilen hayvanlarda rastlanan şarbon hastalığı Ankara’yı alarma geçirdi. Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlanan bu hastalığın belirtileri ve bulaşma yolu herkes tarafından merak ediliyor.

Özellikle Akdeniz ülkelerinde rastlanan şarbon hastalığı, dünyada her ne kadar az olsa da nadiren görülebiliyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 150 kişinin şarbon hastası olduğu iddia ediliyor.

İnsanlar arasında bulaşıcı olmayan bu hastalığın toprak ve meralarda bulunan bakteri yoluyla bulaşabileceği belirtildi. Solunum yoluyla bulaşabilen şarbon hastalığı, otla beslenen hayvanlarla temas edilmesi, hastalık taşıyan hayvanların etinin yenmesi, kesilmesi veya temas edilmesi yoluyla da bulaşabilir.

Ölümcül tehlikeleri olan bu hastalık erken teşhis edilmesi durumunda tedavi edilebiliyor. Antibiyotik tedavisiyle önlenebilen şarbon hastalığı deri, sindirim ve akciğer sisteminde görülebiliyor. Deri şarbonuna yakalan hastalar cerrahi operasyon gerektirmeden pansuman yoluyla tedavi edilebilir.  Deri şarbonunda kişinin vücudundaki yaralarda 1-3 cm kadar siyahlıklar oluşuyor. Ağrısı olmayan yaralar şiş ve sert yapıda olurken kişide kusma, bulantı ve ateşlenme görülüyor.

Akciğer şarbonu da hasta nefes almakta zorlanıyor ve akciğerlerinde yaralanmalar başlıyor. Akciğer şarbonuna yakalanan kişilerde yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişkinlik oluyor.  

Hastalıklı hayvan eti yedikten sonra yakalanan sindirim şarbonu hastalığı şarbonun en zararlı türüdür. Kişi, kanlı dışkı yapar ve kanlı kusar.

şarbon ankara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu