Dünya Hepatit Günü’nden Önce Karaciğer Sağlığı Önerileri

Her yıl 28 Temmuz’da kutlanan Dünya Hepatit Günü öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, karaciğer sağlığına iyi gelen besinleri açıkladı.

Dünya Hepatit Günü’nden Önce Karaciğer Sağlığı Önerileri
Dünya Hepatit Günü’nden Önce Karaciğer Sağlığı Önerileri Büşra
Bu içerik 1385 kez okundu.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, her yıl 28 Temmuz’da kutlanan Dünya Hepatit Günü öncesinde karaciğer sağlığına iyi gelen besinlere ilişkin açıklamada bulundu. Karaciğerin yenilenmesi vücudun en önemli olaylarından biri.

Vücuttaki toksinleri atan bazı besinler direkt karaciğer sağlığını etkiliyor. Bunların bir tanesi üzüm. Karaciğer sağlığı için hem kendi hem de çekirdeği vazgeçilmezler arasında. Üzüm çekirdeğinin birçok karaciğer hastalığına iyi geldiği belirtildi.

Karaciğer sağlığına iyi gelen bir başka besin ise avokado. İçerdiği Omega 6 sayesinde karaciğerin yenilenmesini sağlayan avokado, hücrelerin toparlanmasına destek veriyor. Fakat avokadonun günde sadece 1 tane tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Brüksel lahanası, sarımsak ve hindiba yapraklarının karaciğer dostu olduğu açıklandı. Doğan antibiyotik olan sarımsağın çiğ tüketilmesi, Brüksel lahanasının karaciğeri hasarlardan koruduğu, hindiba yapraklarının ise salatada tüketilmesi öneriliyor.

 

karaciğer besin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu