Meme Kanserinin Başlıca Nedeni Hava Kirliliği

20 yıl boyunca 90 bin Kanadalı kadını takip eden Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırmacısı Dr. Paul Villeneuve, hava kirliliğinin çok olduğu bölgelerde yaşayan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin az yerlerde yaşayanlara göre yüzde 30 daha fazla olduğu açıklandı.

Meme Kanserinin Başlıca Nedeni Hava Kirliliği
Meme Kanserinin Başlıca Nedeni Hava Kirliliği Büşra
Bu içerik 611 kez okundu.

Kendisine bir ekip hazırlayan Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Sağlık Bilimleri  Araştırmacısı Dr. Paul Villeneuve, 20 yıl boyunca 90 bin Kanadalı kadını takip etti. Villeneuve’nin araştırmaları sonucunda hava kirliliği çok fazla olan bölgelerde yaşayan kadınların az yerlerde yaşayanlara göre yüzde 30 daha fazla meme kanserine yakalanma riski olduğu tespit edildi.

Dr. Paul Villeneuve, hava kirliliğinin meme kanseri üzerinde etkileri olduğunu saptadıklarını ifade etti.  Daha önce de hava kirliliğine yönelik araştırma yapan Dr. Paul Villeneuve felç, kalp hastalığı ve  akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği kanısına varmıştı.

Hava kirliliği ve meme kanseri arasındaki bağlantıyı çözen ilk ciddi çalışma olan Dr. Paul Villeneuve’nin araştırmasına Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk  Sağlığı Okulu'ndan Dr. Anthony Miller de katkı sağladı.

Her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin hava kirliliğinden ötürü öldüğünü anımsatan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) çalışması "Environmental Epidemiology" dergisinde yayımlandı.

meme kanseri kanada
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu