1 Saat 43 Dakikalık Ay Tutulmasına Sayılı Günler Kaldı

Dünya 21.yüzyılın en uzun ay tutulmasına kendini hazırlıyor. Tutulmanın 1 saat 43 dakika sürmesinin beklendiği açıklandı.

1 Saat 43 Dakikalık Ay Tutulmasına Sayılı Günler Kaldı
1 Saat 43 Dakikalık Ay Tutulmasına Sayılı Günler Kaldı Büşra
Bu içerik 1679 kez okundu.

21. yüzyılın en uzun ay tutulmasını kendine hazırlayan Dünya’daki bilim adamları tutulmanın 1 saat 43 dakika sürmesini öngörüyor.  27 Temmuz Cuma akşamı saat 22:30’da başlayacak olan tutulmada Dünya’nın gölgesi Ay’ın tamamını kızıla bulayacak.

En uzun ay tutulmasında Mars gezegenlerinin ve Dünya’nın en yakın konuma geleceği de belirtildi. Bu kapsamda Mars’ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesi sağlanacak.

Türk saati itibariyle 22:30 sularında başlaması beklenen ay tutulmasında Ay’ın ışığı 1 saat 43 dakika dünyanın gölgesi altında kalarak kızıla çalacak.

Konumu ve büyüklüğü sebebiyle Dünya yörüngesindeki dönüşlerinde farklı doğa olaylarına neden olan Ay, Dünya ile Güneş’in arasında kalıyor. Güneş ışığının bir kısmının ay üzerine düşmesi sonrasında ortaya kırmızı renkte bir ay oluşuyor.

Son 15 yılın en parlak ay tutulması olması beklenen tutulmanın Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'dan net bir şekilde izlenebileceği, Türkiye’de ise çıplak gözle görünemeyeceği için rasathanelere gidilmesi gerektiği belirtildi.

 

ay tutulması dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu