"Satılık Böbrek” İlanları Maddi Sıkıntı Çekenlerin Gelir Kaynağı Oldu

Borcu olan ve maddi sıkıntı çekenlerin satılık böbrek ilanı verdiği tespit edildi. Son dönemlerde artan bu ilanlara yönelik doktorlar uyarıda bulundu.

Büşra
Bu içerik 1662 kez okundu.

Eskiden yasal olmayan yollarla simsarlar aracılığıyla yapılan böbrek satışı, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya sitelerine taşındı. Maddi sıkıntı çekenler veya borcu olan vatandaşların bu tür sitelere böbrek ilanı verdiği ortaya çıktı. Doktorlar, böbrek satışı yapmak isteyenleri uyardı.

Arama motorunda satılık böbrek ilanları artış gösterdi. Bir zamanlar şaka yoluyla söylenen iPhone için böbrek satışı söylemi günümüzde gerçeğe dönüşmüş durumda. Parasal sıkıntılar içerisinde olan sağlıklı insanlar, kendi sağlıklarını tehlikeye atarak böbrek veya karaciğerinin bir kısmının bağışında bulunuyor.

Sosyal medya hesapları üzerinden yürütülen satışlarda, böbrek satıcısı kişisel bilgilerini platformda paylaşıyor. Ülkemizde, çoğu organ nakli mevzuatlara uyulması ve tam teşekküllü bir hastanede yapılması şartı ile yasallaştırılmış durumda. Fakat, satıcı ve ihtiyacı olanlar organ bağışlarının az olması nedeniyle internet ortamında bir araya geliyor.

2017 yılında sosyal medya hesapları üzerinden böbrek satışı ilanlarının en çok arttığı gözlemlendi. Değeri 20 bin ile 100 bin lira arasında değişen satış ilanı verenler arasında 17 yaşındaki çocukların da olduğu tespit edildi.  

"Organ ticareti yapmak da ilan vermek ve yayınlamak da suç" açıklamasında bulunan uzmanlara rağmen, platform üzerinden satışlar devam ediyor. Borcu olanlar böbrek satmanın kanunlara göre yasak olduğunu ve suç teşkil ettiğini bildiği halde ilan vererek sağlıklarını da riske atıyor.

Türk Böbrek Vakfı neredeyse her gün, ekonomik sorunlar nedeniyle çaresiz olduğunu ve bu yüzden böbreğini satmak istediğini söyleyen kişilerin kendilerini aradığını bildirdi. Yasa dışı organ nakli yapılan yerlerde tıbbi hijyen ve sağlık kurallarının hiçe sayıldığını ifade eden vakıf, sakatlık ve ölüm riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

böbrek Türk Böbrek Vakfı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu