Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı

Dün akşam saatlerinde dünyanın dönüş hızı 3 bin 600 km azaldı. Dünya, dün akşam 20.46’da Güneş’e en uzak nokta olan Günöte’de oldu.

Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı
Dünyanın Dönüş Hızı Yavaşladı Büşra
Bu içerik 4309 kez okundu.

Dün akşam 20.46 itibariyle Dünya, Güneşe’e en uzak nokta olan Günöte konumdaydı. Günöte konumunda olan dünyanın hızı 3 bin 600 km düştü. Günöte veya Afel olarak nitelendirilen bu konumda dünyanın dönüş hızı azaldı. Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu Günberi konumunda ise Dünya’nın dönüş hızı 105 bin 444 km oluyor.

Kepler Kanunu'nda dünya güneşe yaklaştıkça daha hızlı hareket eder ve bu duruma günberi denir. Dünyanın güneşe en uzak olduğu konuma ise günöte deniliyor. Günöte durumunda Dünya daha yavaş dönüyor. Dünyanın dönüş hızı 3 bin 600 km düşüyor. Bu konumda dünyanın güneşe uzaklığı 152 milyon km’den 147 km’ye geriliyor.

Kuzey Yarımküre’de yaşanan orman yangınlarının ve havaların aşırı sıcak olmasının Dünya’nın güneşe yaklaşması nedeniyle oluştuğu tahmin ediliyor. Fakat dün yaşanan günöte durumunda bu durum tam tersi oluyor ve dünya daha az güneş görüyor. Bu durumun hava sıcaklığına bir etkisinin olmadığı belirtildi.

 
 

dünya güneş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu