Muğla’nın Gizli Şifası Sığla Yağı Kilosu 400 Lirayla Gün Yüzüne Çıktı

Ağlayan ağaç, güzellik ağacı ya da günnük ağaç olarak halk arasında bilinen sığla ağacının yağı her türlü derde şifa olarak satılıyor. Kilosu 400 liradan satışa sunulan yağın cilt güzelleştirici özelliği de olmasından dolayı büyük rağbet gördüğü belirtildi.

Muğla’nın Gizli Şifası Sığla Yağı Kilosu 400 Lirayla Gün Yüzüne Çıktı
Muğla’nın Gizli Şifası Sığla Yağı Kilosu 400 Lirayla Gün Yüzüne Çıktı Büşra
Bu içerik 4921 kez okundu.

Anadolu’nun şifası olarak Muğla’da bulunan sığla ağacı halk arasında ağlayan ağaç, güzellik ağacı ya da günnük ağaç olarak da biliniyor. Dünya genelinde ender görülen ve Türkiye’nin güneybatı kesimlerinde yoğun olan bu sığma ağaçlarının yağı ise 3 yılda bir sıkılıyor.

Söz konusu sıkma sonucu çıkarılan yağlar Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ihale yoluyla satışa sunuluyor. Kilosu 400 lira olan sığma ağacı yağının ise özel aromatik kokusu bulunurken, cilt güzelleştirici, yara iyileştirici özelliğinin yanı sıra mide ilaçları ve mide koruyucusu olan bazı ilaçların formülasyonlarında, ilaç sanayisi, kozmetik ürünlerde ve parfümeri ürünlerde kullanıldığı açıklandı.Sığla ağaçlarının 65 milyon yıl öncesine dayanan bir tür olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Duru, son 8 yıl içerisinde Muğla'daki bin 511 hektar alanda yayılım gösteren sığma ağaçlarından 5 ton yağ elde edildiğini bildirdi.

Bu ağaçların yılın 11 ayında da yaprak dökmediği ve canlılığını koruduğu gözlemlendi. Parfümlerin kalıcılığında da kullanılan Muğla’nın gizli şifası, bölgede her türlü derde deva olarak biliniyor.


 

sığla ağacı muğla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu