İskenderun’da Ameliyat Edilen İki Kafalı Suriyeli Bebek Kuvöze Alındı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde doğum yapan Suriye uyruklu Sana Hilel’in bebeği Abdullatif Şekrak, her 5 bin canlıdan 1'inde görülen ‘cranium bifidum’ hastalığına yakalandı.

İskenderun’da Ameliyat Edilen İki Kafalı Suriyeli Bebek Kuvöze Alındı
İskenderun’da Ameliyat Edilen İki Kafalı Suriyeli Bebek Kuvöze Alındı Büşra
Bu içerik 1104 kez okundu.

Halep’te yaşayan Sana Hilel isimli Suriye uyruklu kadın sancılarının artması üzerine 7. çocuğunu dünyaya getirmek için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne geldi. Suriye uyruklu kadının sezaryenle alınan bebeği Abdullatif Şekrak’a 5 bin canlıda bir görülen ‘cranium bifidum’ teşhisi konuldu.

İkiz kafa anlamına gelen ve tıp dilinde meningoensefalosel olarak da bilinen bu hastalığın teşhis edilmesinden hemen sonra bebek İskenderun’da bulunan özel bir hastaneye sevkedildi.

Yeni doğan bebek İskenderun’daki hastanede hemen müşahede alındı. Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Koparan tarafından 3 gün sonra ameliyat edilen bebeğin hastalığının, her 5 bin canlıda bir görüldüğü ve yanlış tedavide ölümcül sonuçlara yol açabileceği belirtildi.

Anne karnında iken bu durumun teşhis edildiğini o yüzden doğumun sezaryenle olduğunu bildiren Koparan, kitlenin büyük olması ve içerisinde beyin dokularının da bulunması nedeniyle İskenderun’a sevkedildiğini, bebeğin başındaki kitlenin 1 kiloya yakın olduğunu açıkladı.

Ameliyata alınmadan önce bebeğin beslenme ve cerrahi hazırlıklarını yaptıklarını ifade eden Koparan, yoğun bakımda 6-8 saat kaldıktan sonra kuvöze aldıklarını, akciğerleri tam gelişmediği için solunum sıkıntısı çektiğini bildirdi.

Başarılı bir ameliyat geçirdiklerini ifade eden Koparan gözlemleri neticesinde şimdilik bir sorun olmadığını, bebeği çocuk doktorunun da önerilerinin ardından ailesine teslim edeceklerini kaydetti.

 

iskenderun mehmet koparan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu