“Varlık Barışı” Kapsamında Yurt Dışındaki Varlıklarını Getirenlere Vergi Muafiyeti

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Varlık Barışı hususunda yeni düzenlemelerin yapıldığını bildirdi. Yurt dışındaki varlıklarını Türkiye’ye getirerek burada çalıştırmaya devam edenlere herhangi bir vergi tahsili yapılmayacağını belirtti.

“Varlık Barışı” Kapsamında Yurt Dışındaki Varlıklarını Getirenlere Vergi Muafiyeti
“Varlık Barışı” Kapsamında Yurt Dışındaki Varlıklarını Getirenlere Vergi Muafiyeti Büşra
Bu içerik 1224 kez okundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yükselen dolara karşı yeni bir düzenleme ile gündeme geldi. Yükselen dolar kuruna dört bir yandan darbe vurmaya çalışan Türkiye, Türk Lirası’nın önemini el birliği ile arttırmaya çalışıyor.

Bakan Ağbal, "Vatandaşlarımızdan yurtdışında para altın döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11. ayın sonuna kadar Türkiye'ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edecekler" açıklamasında bulundu.

6736 ve 7020 sayılı kanunun uygulanması kapsamında daha önce çok farklı bir kampanya uyguladıklarını belirten Ağbal, son 2 yapılandırmada hem başvuru sayılarının yüksek hem de şuana kadar sistemde kalan mükellef sayısının yüksek olduğunu ifade etti.

Daha önce zaten Varlık Barışı düzenlemesi yaptıklarını belirten Ağbal,  yeni bir düzenleme olmadığını ama bugün genel kurulda bu hususu görüşeceklerini kaydetti.

Varlık Barışı'na yeni ilişkin bir düzenleme getireceklerini vurgulayan Ağbal, bugün yapacakları çalışmada vatandaşların yurtdışında bulunan para, altın, döviz gibi yatırımlarını 11'inci ayın sonuna kadar Türkiye'ye getirmesi halinde, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirip Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edebileceklerini açıkladı.

Ağbal, *Yurtdışında olan dövizini işletmesine koymak isteyen vatandaşlarımız da bunu yapabilecek. Yüzde 3'ü oranında vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak. Yurtdışında getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmenin yurtdışından kullandığı kredi var ve aynı zamanda yurtdışında da varlığı var. Yurtdışındaki bu varlıklarımı işletmemin yurtdışında olan borçlarının ödemesinde kullanayım" derse buna da imkan sağlıyoruz.İkinci düzenleme yurtiçi varlıkların işletmeye dahil edilmesi... Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar bu varlıkları işletmeye dahil etme beyanında bulunacaklar, aynı şekilde yüzde 3 oranında vergi ödeyecekler ve bu varlıkları işletmelerine dahil etme dahilinde hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. İsterlerse daha sonra işletmelerinden de çekebilecekler. Varlık Barışı düzenlemesinde şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız yüzde 3'lük vergiyi ödemek zorundasınız.” sözlerine yer verdi.

Naci Ağbal Varlık Barışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu