Küresel Piyasalar Fed’i, Türkiye ise TCMB’nin Enflasyon Raporunu Bekliyor

Türkiye, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklayacağı Enflasyon Raporu’na odaklandı. Küresel piyasalarda ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı bekleniyor.

Küresel Piyasalar Fed’i, Türkiye ise TCMB’nin Enflasyon Raporunu Bekliyor
Küresel Piyasalar Fed’i, Türkiye ise TCMB’nin Enflasyon Raporunu Bekliyor Büşra
Bu içerik 1596 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)’nin açıklayacağı Enflasyon Raporu’nu emekliler başta olmak üzere tüm yurt içi piyasaları bekliyor. Enflasyon Raporu Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya tarafından açıklanacak.

Küresel piyasalar ise Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve Euro Bölgesi’ndeki büyüme ve enflasyon oranına odaklandı.

Bu hafta çarşamba günü kararları açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kararlarını piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler, bugün ise kişisel tüketim harcamaları ile PCE fiyat endeksinin takip edileceğini açıkladı.

Analistler, ABD'li şirketlerin birinci çeyrek bilanço açıklamalarının bu hafta sona ereceğini, teknik açıdan yukarı yönlü eğilimin sürmesi beklenen tahvil faizlerinin seyrinin yakından izleyeceklerini bildirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan büyüme ve istihdam eğiliminin gücünü koruması üzerine şirketler pozitif görünüm sergilemişti. Yapılan açıklama üzerine ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin yüze 3 sınırını aşması gündeme geldi. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve hisse senetlerinde yaşanan iniş çıkışlı dönem, ABD dolarının yükselişine sebep oldu.

Cuma günü, New York borsasında Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,05 düştü. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,11 oranında artarken, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise Perşembe günkü kapanışının hemen üzerinden günü tamamlandı.

“Şahin” Draghi Euro’yu Dolar Karşısında Güçlendirdi

ECB Başkanı Mario Draghi'nin bölge ekonomisinde büyümeye yönelik yukarı yönlü riskler üzerinde fazla durmamasına üzerine piyasaların bu hamleyi "şahin" olarak nitelendirmesi euronun dolar karşısında güçlenmesine sebep oldu.

Haftanın son işlem gününde İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,09'luk, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,64'lük ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,54'lük arttı. 12 Ocaktan beri 1,2056  ile en düşük seviyeyi gören eurro/dolar paritesi ise bugün 1,21'in üzerinde çıktı.

ECB'nin daha önce 2019 ortaları için fiyatlanan faiz artırımı beklentisinin, toplantı sonrası 2019 sonuna ötelendiğini aktaran analisiler, bu hafta bölgede açıklanacak Euro Bölgesi büyüme verilerinin kritik önem taşıdığını, eurodaki güçlenmenin sürüp sürmeyeceğinin ise piyasaların yönünün üzerinde etkili olabileceğini belirtti.

Cuma günü kapanışa doğru Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 arttı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 110.000 puanın direnç, 107.000 puanın ise destek olarak izleneceğini açıkladı.

Piyasalar tarafından bugün takip edilecek olan veriler şu şekilde açıklandı:

10.00 Türkiye, mart dış ticaret istatistikleri

10.30 Türkiye, Merkez Bankası Enflasyon Raporu

15.00 Almanya, nisan TÜFE

15.30 ABD, mart kişisel tüketim harcamaları ile PCE fiyat endeksi

16.45 ABD, nisan Şikago PMI

17.00 ABD, mart askıda konut satışları

17.00 ABD, nisan Dallas Fed imalat sanayi aktivite endeksi

 

türkiye enflasyon raporu Fed
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu