4 Yıl Önce Öldüler, Bebekleri Dünyaya Geldi: Tiantian’ın Efsane Doğum Süreci

Çin’de emsali görülmemiş bir olay yaşandı. Hükümette, çalışanlarda taşıyıcıda ne yapacağını şaşırdı. 4 yıl önce ölen çiftin bebeği dünyaya geldi.

4 Yıl Önce Öldüler, Bebekleri Dünyaya Geldi: Tiantian’ın Efsane Doğum Süreci
4 Yıl Önce Öldüler, Bebekleri Dünyaya Geldi: Tiantian’ın Efsane Doğum Süreci Büşra
Bu içerik 1691 kez okundu.

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahip olmak isteyen Çinli bir çift bankalara dondurulmuş embriyolarını bıraktılar. Çiftin embriyoları Nanjing Hastanesi'nde sıvı bir nitrojen tank içinde, eksi 196 derecede muhafaza ediliyordu.

Fakat talihsiz bir şekilde kaza yaşayan çiftin ölümünden sonra çiftin ailesi embriyoları alma mücadelesine girdi. 4 yıl önce talihsiz bir şekilde kazada hayatını kaybeden ailenin embriyolarını almak istemesi üzerine Çin emsali görülmemiş bir olaya imza attı.

Embriyoları almak için aile mahkemeye başvurdu. Mahkeme kararınca, yumurtaların kullanım hakkının ölen çiftin 4 ebeveynin de olduğu hükmüne varıldı. Fakat mahkeme aileye bir şart sundu. Embriyoların ancak başka bir hastanede muhafaza edilebilmesi koşulu ile Nanjing Hastanesi'nden çıkabileceği belirtildi.

Ebeveynleri ölen embriyoların yasal sahibi olmaması üzerine Çin’de bulunan hiçbir tıp merkezi embriyoların muhafazasını kabul etmedi. Çin’de taşıyıcı anneliğinde yasak olması üzerine, ölen çiftin ailesi soluğu taşıyıcı anneliğin yasal olduğu Laos’ta aldı.

Laos’a gitme kararı alan aile bu kez de embriyoların taşınması hususunda engele takıldı. Hiçbir uçak firması termos boyutlarındaki sıvı nitrojeni taşımak istemedi. Ölen çiftin ailesini ise hiçbir engel durduramadı.

Karayolu üzerinden Laos’a taşınan embriyolar Laos’ta bulunan bir taşıyıcı annenin rahmine yerleştirildi. Uzun mücadele veren ailenin Aralık 2017 yılında Tiantian isimli torunları dünyaya geldi.

Tiantian’ın doğum hikayesinin zorluklarından sonra vatandaşlık sorunu çıktı. Laos’ta embriyosu yerleştirilen Tiantian’ın taşıyıcı annesinin turist vizesi bulunduğu için doğumu Çin’de gerçekleşti. Büyük anneleri ve büyük babaları tarafından biyolojik ailesi hayatta olmayan Tiantian için DNA testlerine ilişkin için kan verildi ve bebeğin kendi torunları olduğunu, anne ve babasının da Çin vatandaşı oldukları kanıtlandı.

 

çin Nanjing Hastanesi embriyo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu