Çukur’un Aliço’su Otizm Hastası

Show TV’de Pazartesi akşamları reyting kırmaya devam eden ve başrollerini Aras Bulut İymenli (Yamaç) ve Dilan Çiçek Deniz’in (Sena) paylaştığı Çukur dizisinde en çok dikkat çeken karakterlerinden biri de Aliço (Rıza Kocaoğlu). Peki Çukur’un efsane karakteri Aliço’nun hastalık belirtileri nelerdir?

Çukur’un Aliço’su Otizm Hastası
Çukur’un Aliço’su Otizm Hastası Büşra
Bu içerik 8974 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bölümde otizm hastalığı farkındalığına dikkat çeken Çukur dizisi, dizide Rıza Kocaoğlu’nun hayat verdiği Aliço karakteri ile otizm hastalarının önemini vurgulamış durumda.  Aliço’nun sürekli lafları tekrar etmesi, arabanın kapılarını 2-3 kere kapatıp açması ve ellerini tuhaf şekilde kullanması…

Otizm hastasını efsanevi bir şekilde canlandıran Rıza Kocaoğlu, hayat verdiği Aliço karakteri ile Çukur izleyicilerinin gönlünde taht kurmuş durumda. Peki otizm hastalığı nedir?

Otizm hastalığının, erkeklerde görülme oranı kadınlara oranla 4 kat daha fazla. En önemli özelliği ise göz teması kuramamaktır. Göz kontağı kuramamanın yanında ismine karşı tepkisiz kalma, işaretleri ile istediklerini gösterememe durumu da otistik hastalarda mevcut. Anne karnında henüz teşhisi konulamayan hastalığın nedeni ise tam olarak bilinmiyor.

Otizm hastalarının çoğunun hiç konuşmadığı ya da daha sonra konuşanlarda da konuşma bozukluğunun olduğu saptandı. Genelde söylenenleri tekrar eden otistik hastalar, konuştukları zaman zamir ve özne kullanmazlar. Yaşıtlarına karşı iletişim kurmayı reddeden otistik hastalar, çevresindeki kişilere karşıda ilgisizdir.

Otistik hastaların nedensizce tekrarlayan hareketleri, sürekli el sallama veya el çırpma gibi davranışlar sergilediği gözlenmektedir. Dolap kapılarını açıp kapama gibi nedensiz takıntıların olduğu, parmak uçlarında yürümeye çalıştıkları, yapısal yönden oldukça hassas oldukları için genelde yalnız kalmayı istedikleri saptandı.

Otizm hastalığının sebebi henüz tam olarak bilinemese de beyinde oluşan bir hasarın otizm hastalığına sebep olduğu düşünülüyor. Bununla beraber ailenin ya da bireyin zehirli kimyasal bir maddeye mağruz kalması sebebi ile oluştuğu belirtiliyor.

çukur otizm aliço
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu