Bursa'daki arı ölümleri arıcıları zor durumda bıraktı

Bursa'da tarım ilaçları ve çamur yağmurundan kaynaklandığı tahmin edilen arı ölümleri gittikçe artıyor.

Bursa'daki arı ölümleri arıcıları zor durumda bıraktı
Bursa'daki arı ölümleri arıcıları zor durumda bıraktı Akay
Bu içerik 1215 kez okundu.

Bursa'da tarım ilaçları ve çamur yağmurundan kaynaklandığı tahmin edilen arı ölümleri gittikçe artıyor. Kovanlardaki arıların büyük bölümünün öldüğünü ve kovanların yüzde 70'inin boş olduğunu söyleyen Bursalı arıcılar yetkililerden yardım bekliyor. Arıların kesin ölüm sebebi analizleden sonra belli olacağı belirtildi.

Verilen bilgilere göre, Bursa'da geçtiğimiz hafta gerçekleşen çamur yağmurundan sonra arı ölümü baş göstermeye başladı. Her geçen gün artan ölümler sonucunda arıcılar zor durumda kaldı. Bursa'da başlayan arı ölümlerinin diğer şehirlere sıçradığı ve gerekli önlemin alınmaması durumunda arıcılığın büyük bir zarar göreceğini ifade edildi. Arıcılar, ölümlerin çamur yağmurundan mı yoksa tarım ilaçlarından mı kaynaklandığını tespit edilmesi için ölen arıları tahlile gönderdi.

Peteklerin yüzde 70'ininde bal olmadığını söyleyen arıcılar, bir an önce yetkililerin olaya el atmasını bekliyor. Bursa Arıcılar Birliği Başkanı Selami Sezgin açıklamalarda bulundu. Sezgin, "Bursa'da toplu arı ölümleri devam ediyor. Bizim net bir tahminiz olmamakla birlikte ölümlerin tarım ilaçlarından olduğunu düşünüyoruz. Aşırı derecede arı ölümü mevcut. İnşallah bu ölümler bir an önce biter de arıcılarda rahat bir nefes alır. Tarımla uğraşan arkadaşlardan ricamız, ağaçlara ilacı arının yaylım saati olan sabah saatlerinde atmasınlar. Akşam saatlerine doğru atsınlar" diye bir açıklama yaptı.

Bursa Arı Arıcılık Ölüm Tarım İlacı Çamur Yağmuru Çamur Petek Bal Kovan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu