Hindistan'ın alt kastını oluşturan Dalitler ayaklandı

Hindistan'da geçen günlerde genç bir Dalit'in ata bindi diye öldürülmesiyle yapılan protestolar geniş eylemlere dönüştü.

Hindistan'ın alt kastını oluşturan Dalitler ayaklandı
Hindistan'ın alt kastını oluşturan Dalitler ayaklandı Akay
Bu içerik 977 kez okundu.

Hindistan'da geçen günlerde genç bir Dalit'in ata bindi diye öldürülmesiyle yapılan protestolar geniş eylemlere dönüştü. Bilindiği gibi, dokunulmazlar olarak bilinen Dalitler Hindistan'da en alt kastlarını oluşturuyor ve bir çok açıdan hakları kısıtlanmış bulunuyorlar. Bu kısıtlamalardan biri de alt kastta bulunan bir Dalit'in ata binmesi yasak.

Edinilen bilgilere göre, Hindistan'ın bir çok eyaletinde Dalit'ler (Dokunulmazlar) kısıtlanan haklarının Yüksek Mahkeme tarafından yeniden düzenlenmesi için eylemlere başladı. Bir çok eyalette yapılan eylemlerde göstericiler ile polis arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Olaylarda 9 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtildi.

Hindistan'ın Uttar Pradeş, Pencap, Madhya Pradeş, Racastan, Uttarakhand, Bihar, Carkhand ve Odişa eyaletlerinde şiddetli eylemler ve çatışmalar yaşandığını açıklandı. Eylemlerin en yoğun olduğu Uttar Pradeş'te 800 polisin görev yaptığını belirtildi. Göstericilerin sopa ve kılıç kullandığı, caddeleri ateşe verdiği ve esnafa kepenk kapatmaları için zorladıklarını açıklandı.

Hindistan Dalit Dokunulmazlar İsyan Ayaklanma Eylem Protesto Ata Binmek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu