Angela Merkel Federal Meclis'ten güvenoyu aldı

Almanya'da yapılan seçimin ardından başlayan koalisyon görüşmelerinden uzlaşma çıktıktan sonra, Federal Meclis'te başbakanlık için oylama yapıldı.

Angela Merkel Federal Meclis'ten güvenoyu aldı
Angela Merkel Federal Meclis'ten güvenoyu aldı Akay
Bu içerik 862 kez okundu.

Almanya'da yapılan seçimin ardından başlayan koalisyon görüşmelerinden uzlaşma çıktıktan sonra, Federal Meclis'te başbakanlık için oylama yapıldı. Seçimde 1. parti çıkan CDU (Hristiyan Demokrat Birlik Partisi) Genel Başkanı Angela Merkel, yapılan oylamada yeterli çoğunluğu alarak tekrar başbakan oldu.

Edinilen bilgilere göre, Almanya'da yapılan seçimde hiç bir partinin tek başına iktidar olmamasından sonra koalisyon görüşmeleri yapılmıştı. 4 partinin uzlaştığı koalisyonda birinci parti olan CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in başbakanlığı için oylama yapıldı.

Federal Meclis'te yapılan gizli oylamada 692 milletvekilinin 364'ü evet dedi. 315 milletvekili red oyu kullanırken, 9 milletvekili çekimser oyu kullandı. 4 oy geçersiz sayıldı. Angela Merkel 4. defa başbakan seçilmiş oldu. Merkel, 2005'te yapılan seçimde ilk kadın başbakan olmuştu. O tarihten beri yaklaşık 12.5 yıldır başbakanlık görevini yürütüyor.

Meclis'teki oylamada yeterli oyu alan Merkel, Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'den  atama belgesini aldıktan sonra mecliste yemin edecek. Aynı şekilde belirlenecek bakanlarda Cumhurbaşkanından atama belgelerini aldıktan sonra mecliste yemin edip görevlerine başlayacak.

Almanya Koalisyon İktidar Başbakan Angela Merkel Seçim Oylama Hükümet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu