Dünyaca ünlü fizikçi Hawking hayatını kaybetti

İngilizlerin dünyaca ünlü fizikçi, bilim adamı ve evrenbilimci 76 yaşında olan Stephen Hawking'in yaşamını yitirdiğini açıklandı.

Dünyaca ünlü fizikçi Hawking hayatını kaybetti
Dünyaca ünlü fizikçi Hawking hayatını kaybetti Akay
Bu içerik 1534 kez okundu.

İngilizlerin dünyaca ünlü fizikçi, bilim adamı ve evrenbilimci 76 yaşında olan Stephen Hawking'in yaşamını yitirdiğini açıklandı. Ünlü fizikçinin ölüm haberini çocukları Lucy, Timothy ve Robert verdi.

Verilen bilgilere göre, dünyaca ünlü fizikçi ve evrenbilimci Prof. Dr. Stephen Hawking'in hayatını kaybettiğini çocukları tarafından açıklandı. Kuantum fiziği ve kara delikler üzerine önemli çalışmaları ve yazıları olan Hawking'in yaşama veda ettiğini belirtildi.

Prof. Dr. Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi'nde öğrenciyken motor nöron hastalığı olan ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığına yakalandı. ALS hastalığından dolayı vücudunun hiçbir kısmını kullanamayan Hawking, kendisi için özel olarak tasarlanan bir bilgisayar sistemiyle iletişim kurabiliyordu.

Dünyaca ünlü fizikçinin ölüm haberini veren çocukları Lucy, Timothy ve Robert üzüntülerini dile getirdi. Çocukları şu açıklamayı yaptı: "Babamızın vefatından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. O büyük bir bilim insanıydı. Çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi."

Stephen Hawking'i kısaca tanıyalım

Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında İngiltere'nin Oxford kentinde doğdu. Hawking 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra'nın yakınlarında bulunan St. Albans'a yerleşti. 11 yaşındayken St. Albans Okulunu okudu. Ondan sonra Oxford Üniversitesi Koleji'nde okudu. Babası doktor olmasını istiyordu. O ise matematiği tercih ediyordu. Okulda matematik bölümü olmayınca fiziği tercih etti.

Kolejde eğitim gördüğü yıllarda doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi. Hawking, evrenbilim üzerine çalışmalar yapmak için Cambridge Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Hawking, doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College'de profesör asistanı oldu. 1973'te Gökbilim Enstitüsü'nden ayrılan Hawking, Matematik ve Kuramsal Fizik Bölümü'nde çalıştı.

İngiltere Bilim Adamı Fizikçi Evrenbilimci Stephen Hawking ALS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu