Terör örgütü elebaşısı Müslim Prag'da gözaltına alındı

Kırmızı bültenle aranan terör örgütü PYD/PKK'nın eski elebaşısı Salih Müslim, Çekya'nın başkenti Prag'da yakalanarak gözaltına alındı.

Terör örgütü elebaşısı Müslim Prag'da gözaltına alındı
Terör örgütü elebaşısı Müslim Prag'da gözaltına alındı Akay
Bu içerik 874 kez okundu.

Kırmızı bültenle aranan terör örgütü PYD/PKK'nın eski elebaşısı Salih Müslim, Çekya'nın başkenti Prag'da yakalanarak gözaltına alındı. Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Müslim için Çekya'ya bilgi verilmesiyle Prag'da gözaltına alındı.

Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan terör örgütü eski elebaşısı Salih Müslim'in, Çekya'nın başkenti Prag'da Türkiye'nin talep etmesiyle dün öğleden sonra 2'de yakalanarak gözaltına alındı. Türkiye'nin uyarısıyla harekete geçen Çekya interpolü, Salih Müslim'i gözaltına aldıktan sonra bilgileri iletti.

Çekya'lı yetkililer, terör örgütü PYD/PKK elebaşısı Müslim'in çıkarılacağı mahkeme tarafından tutuklanıp tutuklanmayacağına karar verildikten sonra Türkiye'ye bilgi verileceğini ve iadesi için gerekli belgenin kendilerine gönderilmesini talep etti. Emniyet, Müslim'in iadesi için Adalet Bakanlığı'ndaki işlemlere başladı.

Geçen hafta Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyetlerinde bulunan terör elebaşısı Salih Müslim, 2 gündür Çekya'nın başkenti Prag'da bulunduğu tespit edilmesi üzerine Türkiye yakalanması için talep etti. Müslim yurdışında terör örgütü propagandasına devam ediyordu özellikle Zeytin Dalı Harekatı'na karşı toplantılar yapıyordu.

Türkiye ile Çekya arasında bir suçlunun iadesi anlaşması bulunmuyor fakat, Avrupa Birliği'nde bulunan iade anlaşmasına taraf bulunuyor. Türkiye'nin Çekya'ya iade talebini ilettikten sonra işlemleri yapılacak. Terör örgütü eski elebaşısı Salih Müslim hakkında Ankara 4. Ağır Ceza  Mahkemesinde, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma,  nitelikli kasten öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar  verme, mala zarar verme ve tehlikeli maddeleri nakletme' suçlarından dava açılmış bulunuluyor.

Çekya Prag İnterpol Kırmızı Bülten Terör Örgütü Elabaşısı Terör Örgütü PYD/PKK Salih Müslim İade Talebi Gözaltı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu