Ağız Sağlığı Hem Mideyi Hem Böbreği Etkiliyor

Ağız sağlığı hakkında bilinmeyenler daha gün yüzüne çıkıyor. Çoğu insanın önemsemediği ağız sağlığı, diğer organları da etkiliyor.

Ağız Sağlığı Hem Mideyi Hem Böbreği Etkiliyor
Ağız Sağlığı Hem Mideyi Hem Böbreği Etkiliyor Büşra
Bu içerik 3325 kez okundu.

Çoğu kişinin bir dönem maruz kaldığı ağız kokusu, aslında mide hastalığının belirtisi olabilir. Ülkemizde her üç kişiden birinin ağız veya nefes kokusu problemi yaşadığı tespit edildi. Bu etkenlerin mide hastalığı belirtisi olabileceği açıklandı.

Ağız kokusu hakkında açıklamada bulunan Medicana International İstanbul Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut, “Kokunun yüzde 10’u sindirim ve solunum sistemi kaynaklıdır. Sindirim sistemi problemleri olan kişilerde ağız kokusu daha çok çürük yumurta kokusunu andırır ve özellikle geğirmeyi takiben bu koku daha fazla hissedilir. Gıdaların sindiriminin başlamasını takiben gerek enzimler gerekse bakteriler tarafında parçalanan gıdalardaki sülfür bileşikleri, ağız kokusunda önemli rol oynar. Sindirim sisteminde ağız kokusuna sebep olan en önemli etkenin gastrit ve ülserin ana sebebi olan Helicobacter Pylori bakterisidir.” açıklamasını yaptı.

Genetik hastalıklarında etkisi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Karabulut “Bu bakteri birinci derecede akrabalarında mide kanseri olanlar için bir risk faktörü olabilir” sözlerine yer verdi.

Ağız Sağlığı Böbreği de Etkiliyor

Ağız sağlığı, ağzı etkilediği kadar diğer organların rahatsızlıklarında yol açıyor. Dişte olan iltihap ya da çürükler, böbreklere yerleşerek böbrek enfeksiyonuna yol açıyor.

Diş Hekimi Zafer Kazak, “Şeker ve nişastalı yemekler plakla reaksiyona girerek asitlerin serbest kalmasına neden olur. Bu asitler dişin sert minesini yıpratır ve oyuklar oluşturarak dişin çürümesine yol açar. Biriken plaklar zamanla sertleşerek dişeti hastalığına yol açar. Bunun dışında böbrek hastalıkları gibi sistemik hastalıklar da dişeti hastalığına yol açabilir. Diş çürüğü ve dişeti hastalıkları zaman içinde ağız içinde bakteri oluşumuna neden olur. Ağızdaki çürük, kan yolu ile böbreklere yayılabilir ve hastalıklara yol açabilir. Ağız içerisinde birtakım mikrobiyal organizmaların sindirim sistemine geçmesi, insan sağlığında önemli bir rol oynamaktadır” açıklamasında bulundu.

Hastaneler tarafından yapılan incelemelerde böbrek hastalıklarının çoğunun, ağız hastalıklarından kaynaklandığını belirten Kazak, “Ağızda bakteri birikimi enfeksiyona neden olabilir. Çünkü böbrek hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemleri zayıfladığı için enfeksiyonlara daha yatkındır. Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda çene kemiği kaybı ortaya çıkabilir. Kalsiyum dengesizliği, zayıflayan kemiklerdeki kalsiyum kaybını artırabilir. Zayıf kemikler dişlerin köklerinin gevşemesine ve dişlerin düşmesine yol açabilir. Kemik kaybını önlemeye yardımcı olmanın en iyi yolu, kalsiyum ve fosfor düzeylerini olması gerektiği seviyelerde tutmaya çalışmaktır. Diş hekiminizi tedavi öncesi varsa böbrek ya da diyaliz hastalığınız konusunda bilgilendirmelisiniz. Böbrek hastaları, herhangi bir diş rahatsızlığı olduğunda, tedavi süresiyle ilgili üroloğunu da bilgilendirmelidir. Doktorunuz enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olmak için tedavi öncesinde antibiyotik kullanımını önerebilir. Hemodiyaliz hastalarında diş çekimi gibi dental işlemler, diyaliz işleminin olmadığı günlerde yapılmalıdır. Böbrek nakli durumunda enfeksiyonları önlemek için hem donörün hem de hastanın diş eti hastalığı ve diş çürüğü gibi rahatsızlıkları tedavi edilinceye kadar ertelenir. Sağlığın ağızdan başladığını unutmamak gerekir. Ağız içi bakteriler vücuttaki birçok organın rahatsızlanmasına neden olabilir. Yine bazı hastalıkların ilk belirtileri de ilk olarak ağızda görülmeye başlanabilir. Bu yüzden, ağız ve diş sağlığına her zaman özen gösterilmeli ve düzenli olarak diş muayenesi yaptırılmalıdır.” sözlerinde bulundu.

ağız sağlığı mide böbrek İstanbul Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut Diş Hekimi Zafer Kazak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu