Bakan Çelik "Hollanda parlamentosunun kararı yok hükmündedir"

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da parlemento, 2015 olaylarının soykırım olarak tanınması için verilen teklifi oy çokluğuyla kabul etti.

Bakan Çelik
Bakan Çelik Akay
Bu içerik 657 kez okundu.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da parlamento, 2015 olaylarının soykırım olarak tanınması için verilen teklifi oy çokluğuyla kabul etti. Hollanda parlamentosunun bu kararına karşı Ankara tepki gösterdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, karar için 'yok hükmündedir' dedi.

Geçen hafta koalisyon ortağı CU (Hıristiyan Birliği) tarafından, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınması için parlamentoya teklif verilmişti. Hollanda temsilciler meclisinde görüşülen öneri 3 ret'e karşı 142 oyla kabul edildi. Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi ret oyu kullandı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag yaptığı açıklamada, 24 Nisan'da Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapılacak anma törenine bir heyet gönderileceğini belirtti. Kaag, parlamentonun soykırım teklifini kabul etmesinin, hükümetin soykırımı tanıyacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Hollanda parlamentosunun kararından sonra Türkiye'den tepki gecikmedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, kararı kınayarak tepki gösterdi. Bakan Çelik, Hollanda Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili kararından sonra basın önünde bir takım açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, "Bizim arzu ettiğimiz şey, Srebrenitsa gibi bir soykırım meselesinde son derece sorumluluğu olan, son derece yanlış işlere imza atmış olan, bu soykırım konusundaki sorumluluğu açık olan Hollanda'nın bu konularda daha dikkatli davranması gerektiğiydi. Dolayısıyla Türkiye açısından bir geçerliliği yoktur. Bizim için yok hükmündedir" dedi.

 

 

Hollanda Amsterdam Parlamento Temsilciler Meclisi 2015 Olayları Ömer Çelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu