Eşini Kaybedene İki Maaş

Eşi vefat eden kadın/erkek gözetmeksizin tekrar evlenmeyen vatandaşlara, çifte maaş veriliyor.

Eşini Kaybedene İki Maaş
Eşini Kaybedene İki Maaş Büşra
Bu içerik 2143 kez okundu.

Eşini kaybeden dullar, bu yıl ki maaş imkanını merakla beklemekteydi. Yetim maaşı ve dul maaşı hakkında birçok soru cevap buldu. Eşi vefat eden erkek ya da kadının ikinci emeklilik maaşı alabileceği ya da sigortalı çalışabileceği bildirildi. Bu kişilerin çifte maaş almasının tek şartı yeniden evlenmemesi olarak açıklandı.

Eşini Kaybeden Çalışan SGK'lı Eşinin Maaşını Alabilir mi?

Konuyla ilgili sorulan bir soruda eşini bir ay önce kaybeden bir kadın, eşinin ssk emeklisi olduğunu ve onun maaşını almak için başvuracağını bildirdi. Bir firmada çalışan sigortalı çalışan Hatice Kuru, emekliliğine az kaldığını bildirerek eşinin maaşını alıp alamayacağını sordu.

Gelen cevapta öncelikle kadına baş sağlığı dilendi. Dul maaşı diye de nitelendirilen ölüm aylığının, ölen sigortalının eşine verilmekte olduğu açıklandı. Ölen kişi kadın/erkek gözetmeksizin ölüm aylığı alabileceği ve herkes tarafından çok bilinmemesine karşı erkeklerinde tekrar evlenmediği suretle ölüm aylığı alabileceği bildirildi. 
 
Dul Ya da Yetim Aylığı Farkı

Eşi vefat eden kişinin çalışması ya da emekli olması durumunda da eşinin maaşını alabileceği bildirildi. Fakat yetimlerin gelirinin olmamasına bakıldığı için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak eşinizden dolayı ölüm aylığı bağlanmasını talep edebileceği açıklandı. Çalışma halinde olunması ya da emekli aylığı alınmasının ölüm maaşı almaya engel olmadığı açıklandı. Alınan maaşların gelir kotasını yükselttiği için ölüm aylığında da yüzdelik oranda maaş babına göre düşüş kaydedileceği bildirildi. Ölüm maaşının kesintiye uğramasını sağlayacak tek şeyin evlenmek olduğu açıklandı. Kişinin evlendiği zaten kesinlikle bunu SGK’ya bildirmesi aksi halde yetkili kurumlar tespiti halinde verilen paranın faiziyle geri alınacağı açıklandı.

ölüm aylığı dul maaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu