Hollanda ile Türkiye arasında yeni diplomasi kriz

Hollanda ile Türkiye arasında geçen yıl referandum öncesi yaşanan diplomasi krizin bir yenisi daha ekleniyor.

Hollanda ile Türkiye arasında yeni diplomasi kriz
Hollanda ile Türkiye arasında yeni diplomasi kriz Akay
Bu içerik 850 kez okundu.

Hollanda ile Türkiye arasında geçen yıl referandum öncesi yaşanan diplomasi krizin bir yenisi daha ekleniyor. Geçen hafta Ankara büyükelçisini geri çeken Hollanda, bu sefer 1915 olaylarını soykırım olarak tanımaya ve Ermenistan'da 24 Nisan'da yapılacak anma törenlerine temsilci göndermeye hazırlanıyor.

Hollanda'nın 4'lü koalisyon hükümetinin ortaklarından biri olan CU (Hıristiyan Birliği)  tarafından gelen teklif, diğer koalisyon partileri tarafından onay gördü. CU Milletvekili Joel Voordewind'in medyada yaptığı açıklamada, başkent Lahey'deki  parlamentonun büyük bir çoğunluğunun, 1915 olaylarını soykırım olarak tanımaya yakın olduğunu belirtti.

Koalisyon ortağı CU benzer teklifi 2004 yılında yapmıştı. CU, Türkiye'nin AB (Avrupa Birliği)'ne üye olabilmesi için soykırımın tanınması gerektiğini söylemiş ve parlementoya teklif vermişti. Lahey parlementosu teklifi oybirliğiyle kabul etmişti. Buna rağmen koalisyon hükümeti dikkatli davranmış ve soykırımların tanınmasının, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler'in araştırmalarının yönlendirici olması gerektiğini belirtmişti.

Türkiye ile Hollanda arasında, geçen yıl referandum öncesi gerçekleşen diplomasi krizinden sonra yenileri eklenmeye başladı. Geçen günlerde Ankara büyükelçisini resmi olarak çeken Lahey yönetimi, yeni bir diplomasi krizle gündeme geldi. 2015 olaylarını soykırım olarak tanımaya hazırlanan parlemento, ayrıca 24 Nisan'da Ermenistan'da yapılacak anma törenlerine temsilci gönderecek.

 

Hollanda Lahey Koalisyon 2015 Olayları Diplomasi Krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu