Mutluluğun Tahtı Çikolatadan Alınıyor

Canan Karatay "Gerçek Tıbbın 10 Şifresi" alı yeni kitabında, mutluluk hormonunun yüzde 90’ını bağırsağın ürettiğini açıkladı.

Mutluluğun Tahtı Çikolatadan Alınıyor
Mutluluğun Tahtı Çikolatadan Alınıyor Büşra
Bu içerik 2934 kez okundu.

"Gerçek Tıbbın 10 Şifresi" adlı yeni kitabının lansmanında konuşma yapan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay serotonin hormonunun yüzde 90'ının bağırsakta bulunan dost bakterilerin ürettiğini açıkladı.

Herkesin bildiği üzeri mutluluk hormonunu tetikleyen çikolatanın aksine Prof. Dr. Karatay, "Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotoninin yüzde 90'ı bağırsaklarımızdaki dost bakteriler tarafından üretiliyor. Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi doğal prebiyotikler ve doğal ev yoğurdu, doğal fermantasyon sirke, doğal turşu, şirden mayalı peynir gibi doğal probiyotikler sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olarak hayati önem arz ediyor. Bunun için istikbal bağırsaklardadır" ifadesini kullandı.

Her hastanın kişilik ve özelliğinin kendine göre değiştiğini belirten Karatay, kronik hastalıklar için doğru beslenmenin önemini, "Doğallıklarını kaybetmiş, işlenmiş, bozulmuş, kimyasallarla boyanmış, ilaçlanmış, yapaylaştırılmış makro besinler, yani yediğimiz sağlıksız proteinler, karbonhidratlar ve trans yağlar, hücrelerin normal çalışmasını engellemeye başlayınca, vitamin ve mineraller de vücuda yeterli oranda giremiyor ya da vücutta etkili bir şekilde üretilemiyor" sözleriyle anlattı.


 

canan karatay Gerçek Tıbbın 10 Şifresi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu