Sular altındaki gömülü köy gün yüzüne çıktı

Artvin’de baraj suyu altında kalan köy, baraj suyunun geri çekilmesiyle yeniden göründü. Bunu duyan köylüler gömülü köyü izlemek için akın etti.

Sular altındaki gömülü köy gün yüzüne çıktı
Sular altındaki gömülü köy gün yüzüne çıktı Büşra
Bu içerik 2388 kez okundu.

Artvin Çoruh Nehri'nde Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner Barajı’nda azalan yağışlar nedeniyle sular çekildi. 249 metre gövdesi olan Deriner Barajı’nda yağışların azalması sebebiyle, baraj suyu 37 metre geriye çekildi. Baraj suyu altındaki gömülü köy tekrar gün yüzüne çıktı. 5 yıl önce baraj suyu altında kalan Narlı Köyü’n yeniden göründüğünü duyan köylüler, eski köylerini görmek için akın ettiler.

Türkiye’de 249 metre gövdeyle en yüksek, dünyada ise altıncı en yüksek gövdeye sahip olan Deriner Barajı 2012 yılında hizmete açılmıştı. Ülkede azalan yağışlar sebebiyle 37 metre çekilen baraj suyu, altında kalan Narlı Köyü tekrar gün yüzüne çıkarıp, eski köy sakinleriyle hasretlerini giderdi. Yusufeli ilçesinde bulunan Narlı Köyü 5 yıl sonra tekrar cami, okul ve evlerini seyrettirdi.

Temeli Süleyman Demirel tarafından altılan Mescit Dağlarında bulunan Deriner Barajı, Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum'dan Karadeniz'e dökülen, 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üzerindeki Artvin'in Sümbüllü köyünde bulunuyor.

2005 yılından bitmesi planlanan fakat ekonomik yetersizlikten ötürü, 24 yıl sonra 2012 de hizmete açılan baraj, 1 milyar 387 milyon 190 dolara mal olup, 'Discovery Channel' tarafından 'mühendislik harikası' olarak değerlendirilmişti.

artvin çoruh nehri deriner barajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu