Trabzon Akçaabat'ta şarbon karantinası

Trabzon'a bağlı Akçaabat ilçesinde, komşularının hastalıklı ineği kesip dağıttığı etten yiyenlerden 1 kişi yaşamını yitirirken, 70 kişi de hastanede tedavi edildi.

Trabzon Akçaabat'ta şarbon karantinası
Trabzon Akçaabat'ta şarbon karantinası Akay
Bu içerik 1257 kez okundu.

Trabzon'a bağlı Akçaabat ilçesinde, komşularının hastalıklı ineği kesip dağıttığı etten yiyenlerden 1 kişi yaşamını yitirirken, 70 kişi de hastanede tedavi edildi. Akçaabat ilçesi Ağaçlı Mahallesi'nde gerçekleşen olayda şarbon şüphesi üzerine duruldu.

Verilen bilgilere göre, Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., 11 gün önce hastalanan ineğini kesip etini komşularına dağıttı. Dağıtılan etten yiyen komşular halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş gibi şikayetlerle acil servise gitti. Aynı mahallede oturan 39 yaşındaki evli ve 4 çocuk annesi Fatma Ç. tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayarak yaşamını yitirdi. Fatma Ç.'ye yapılan tahlilde şarbon virisü şüphesi çıktı. Diğer hastalar tedavi edilerek taburcu oldu.

Olay, Akçaabat'a bağlı Ağaçlı Mahallesi'nde oturan ve hayvancılık yapan M.A.'nın 31 Ocak 2018'de hastalıklı ineğini kesip komşulara dağıtmasıyla gerçekleşti. Geçen çarşamba günü dağıtılan etten yiyip rahatsızlandığı tahmin edilen Fatma Ç. kaldırıldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ölümün şarbon virüsünden gerçekleştiğini şüphenilinmesi üzerine, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekipler mahalle ve çevresine ilaçlama yaptı.

Trabzon Valiliğinin olay ile ilgili bir açıklaması şöyle: "İlimiz Akçaabat ilçesi Ağaçlı Mahallesi'nde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle bir adet büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı vatandaşlarımızda birtakım rahatsızlıkların belirmesi üzerine, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmış olup, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Kamuoyuna duyurulur."

Trabzon Akçaabat Şarbon Virüs Et
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu