İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ilginç ekonomik çözüm önerisi

İran'da bulunan ekonomik sorunu çözümü için, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den farklı bir öneri geldi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ilginç ekonomik çözüm önerisi
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ilginç ekonomik çözüm önerisi Akay
Bu içerik 793 kez okundu.

İran'da bulunan ekonomik sorunu çözümü için, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den farklı bir öneri geldi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, hükümet, İran ordusu ve Devrim Muhafızları'nın işletme ve yönetiminde bulunan enerji ve ticari faaliyetlerinin elden çırarılıp özelleştirilmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da bir konferansta medya önünde bir konuşma yaptı. Ruhani, ABD ve diğer bazı ülkelerin hedefinde olan ve ambargoya sebep olan hükümet, İran ordusu ve Devrim Muhafızları'nın enerji ve ticaret faaliyetlerinden vazgeçip, varlıklarını elden çıkarması gerektiğini ifade etti.

Bilindiği gibi, İran nükleer silahlanma konusundaki çalışmalarına ağırlık vermiş ve başta ABD olmak üzere bir çok dünya devleti tarafından kınanmıştı. Bundan dolayı İran'a kısmi bir ambargo uygulanmıştı. Uygulanan ambargo yüzünden İran ekonomisi gittikçe kötüleşmeye başladı.

Ekonominin kötüye gitmesi üzerine İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den farklı bir öneri geldi. En başta hükümet olmak üzere, Ordu ve Devrim Muhafızları'nın elinde bulunan tüm ticari ve enerji işletmelerinin elden çıkarılmasını ve özel sermayeye devredilmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konu ile ilgili Tahran'da bir takım açıklamalar yaptı. Ruhani, "Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu değil tüm hükümet sektörleri, bankalar dahil, ticari holdingleri elden çıkarmalı. Bu ülkenin ekonomisini kurtarmanın tek yolu. Hükümet görevlileri, STK'lar, silahlı kuvvetler ve diğerleri de ticari işlerini elden çıkarmalı" dedi.

 

İran Hasan Ruhani Ekonomi Ambargo Nükleer Silahlanma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu