KKTC'de dörtlü koalisyon dönemi başladı

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)'nde 7 Ocak'ta yapılan seçimin ardından, hiç bir parti yeterli çoğunluğu alarak tek başına iktidar olamadı.

KKTC'de dörtlü koalisyon dönemi başladı
KKTC'de dörtlü koalisyon dönemi başladı Akay
Bu içerik 986 kez okundu.

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)'nde 7 Ocak'ta yapılan seçimin ardından, hiç bir parti yeterli çoğunluğu alarak tek başına iktidar olamadı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en fazla oyu alan CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi)'nin lideri Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman'ı hükümet kurma görevi verdi.

Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurma görevi alan Erhürman, HP (Halkın Partisi), TDP (Toplumcu Demokrasi Partisi) ve DP (Demokrat Parti) liderleriyle bir takım koalisyon görüşmeleri yaptı. 4 partinin anlaşması üzerine koalisyon hükümeti kuruldu.

CTP lideri Tufan Erhürman, koalisyon hükümetinin kurulmasından sonra, Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sundu. Cumhurbaşkanının listeyi onaylamasıyla koalisyon hükümeti görevine başlamış oldu. Erhürman, "Hükümet programı önümüzdeki hafta Cumhuriyet Meclisinde okunacak. Yeni hükümet, ülkemize ve halkımıza hayırlı olsun." diye bir açıklama yaptı.

KKTC'de yeni Bakanlar Kurulu: Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars  Kadri, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan.

 

KKTC Koalisyon Hükümet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu