Kardak'ta Yunan heyeti amacına ulaşmadan geri döndü

Kardak krizinin 22. yıldönümü dolayısıyla, çelenk atmak için Yunan hücumbotu ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Kardak'a yaklaşmasına izin verilmedi.

Kardak'ta Yunan heyeti amacına ulaşmadan geri döndü
Kardak'ta Yunan heyeti amacına ulaşmadan geri döndü Akay
Bu içerik 861 kez okundu.

Kardak krizinin 22. yıldönümü dolayısıyla, çelenk atmak için Yunan hücumbotu ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Kardak'a yaklaşmasına izin verilmedi. Türk karasularına giren Yunan heyetinin bulunduğu hücumbot, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin uyarısıyla uzaklaştı. 

Krizin 22. yılına girildiği dönemde, Kardak'a gelerek çelenk atmak isteyen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos amacına ulaşmadan geri döndü. Türk karasularına giren Yunan hücümbotu yapılan uyarı üzerine alanı terketti.

Türkiye ve Yunanistan arasında Ege denizinde bir krize neden olan Kardak'ın 22. yıldönümü dolayısıyle Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları önlemlerini almıştı. Yıldönümünden dolayı Yunan heyetinin Kardak kayalıklarında bir eylem yapma ihtimaline karşı gerekli tedbirler alınmıştı. Nitekim, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve yanındaki Yunan heyeti hücumbotla Kardak'a gelerek çelenk atmak istedi. Sahil Güvenliğin ikazıyla bulundukları alandan uzaklaştılar.

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) konu ile ilgili açıklamada bulundu, "28 Ocak 2018 tarihinde saat 11.30 sularında Yunan Deniz Kuvvetlerine ait Nikiforos karakol gemisi ve LS-70 numaralı sahil güvenlik botunun, Kardak Adaları bölgesine girme girişimi Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca önlenmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve milletimizin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

Yunanistan Kardak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu