YSK seçim yeterliliği bulunan 9 partiyi listeye aldı

YSK (Yüksek Seçim Kurulu) , yapılacak seçimlerde katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirleyerek yayınladı.

YSK seçim yeterliliği bulunan 9 partiyi listeye aldı
YSK seçim yeterliliği bulunan 9 partiyi listeye aldı Akay
Bu içerik 839 kez okundu.

YSK (Yüksek Seçim Kurulu) , yapılacak seçimlerde katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirleyerek yayınladı. Milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip 9 partiyi seçim listesine aldı. Listede İYİ Parti bulunmuyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, YSK şu açıklamayı yaptı: "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulundu."

Seçime katılma hakkı alan 9 parti sırasıyla: Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, listede bulunmamalarından dolayı bir takım açıklamalar yaptı. Çıray, "YSK, bugün yaptığı toplantının ardından an itibarıyla seçime girebilecek partilerin listesini açıklamıştır. Açıklanan listede İYİ Parti'nin yer almaması yasa gereğidir. Çünkü, İYİ Parti sözkonusu listeye 1. Kongresi'ni yaptığı 10 Aralık 2017 tarihinden 6 ay sonra girecektir" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu YSK Parti Seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu