'Arap Baharı' nın mimarı Tunus'ta yine protestolar var!

İran'da başlayan hayat pahalılığı ve işsizlik protestoları Tunus'a da sıçradı. Tunus'ta gittikçe yayılan gösteriler 10 şehre sıçradı.

'Arap Baharı' nın mimarı Tunus'ta yine protestolar var!
'Arap Baharı' nın mimarı Tunus'ta yine protestolar var! Akay
Bu içerik 843 kez okundu.

İran'da başlayan hayat pahalılığı ve işsizlik protestoları Tunus'a da sıçradı. Tunus'ta gittikçe yayılan gösteriler 10 şehre sıçradı. Göstericilere polisin sert müdahalesinde bir Tunus vatandaşı hayatını kaybetti.

7 sene önce 'Arap Baharı'yla gündeme gelen Tunus yine protestolara sahne oldu. Bildiğimiz gibi 7 yıl önce Tunus'ta, yönetim şekline karşı gösteriler olmuştu ve yönetim biçimi değişmişti. Bunun ardından bir kaç arap ülkesine de sıçramış yönetimlerinin değişmesini sağlamıştı.

İran'daki gösterilerden etkilenen Tunus halkı, hayat pahalılığını protesto etmek için gösteriler yapmaya başladı. Bir çok şehre yayılan gösterilerde yağmalama olduğu belirtildi. Tunus güvenlik güçlerinin sert müdahalesinde bir kişi biber gazından etkilenerek yaşamını yitirdi.

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, ülkede ekonomik sıkıntı olduğunu, kemer sıkma politikasının kaçınılmaz olduğunu ve halkın bunu anlayışla karşılaması gerektiğini belirtti. Şahid, gösterilerin devam etmesi halinde olağanüstü hal ilan edeceklerini açıkladı. 

Tunus hükümeti, 2018 bütçesinde ekonomik sıkıntıları gündeme getirerek bir çok vergi ve mala zam yapmıştı.

 

Tunus Protesto Hayat Pahalılığı Arap Baharı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu