Bakan Soylu, Ağrı'ya giderek güvenlik duvarında incelemeler yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrıya giderek Türkiye-İran sınırındaki 144 km.'lik güvenlik duvarında incelemeler yaptı.

Bakan Soylu, Ağrı'ya giderek güvenlik duvarında incelemeler yaptı
Bakan Soylu, Ağrı'ya giderek güvenlik duvarında incelemeler yaptı Akay
Bu içerik 724 kez okundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrıya giderek Türkiye-İran sınırındaki 144 km.'lik güvenlik duvarında incelemeler yaptı. Bakan Soylu, incelemelerini Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar ile yaptı.

İran sınırında Ağrı ile Iğdır arasında yapımı süren 144 kilometrelik güvenlik duvarının %50'si bitmiş durumda. Duvar ile ilgili bilgiler alan Bakan Soylu şöyle dedi: "144 km.'lik bir sınır duvarı yapma ihtiyacı oluştu. Bunun sebebi terörle mücadele, kaçakçılıkla mücadele ve düzensiz göçle mücadele. 8 ayda yüzde 50'ini tamamlamış durumdayız. Sınır duvarlarımız sona erdiğinde gerek düzensiz göç, teröristlerin İran tarafından Türkiye'ye sızmalarının önüne geçeceğiz. İran'ın da burada hakkını vermek lazım. Bize ciddi bir kolaylaştırıcı tavır ortaya koydu, adımlar attı. Temmuz, Ağustos ayında sona erecek. Ardahan'da da Gürcistan ve Ermenistan sınırında da başka metotla bunu sağlamaya çalışacağız. 1-2 ay içerisinde buna yaklaşık bir adım atacağız elektronik sistemi devreye sokan yeni model ortaya koymaya çalışıyoruz."

İçişleri Bakanı Soylu, incelemelerinin ardından Ağrı Dağı eteğindeki Sultantop Karakolu'nu ziyaret etti. PKK'li teröristlerin Sultantop Karakoluna 1993'teki saldırısında 18 askerimiz şehit düşmüştü. Şehitlerimiz için dua eden Bakan Soylu, daha sonra 4. Hudut Taburu Haritatepe'ye geçerek askerlerle yemek yedi.

 

Süleyman Soylu Ağrı Güvenlik Duvarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu