İran'daki protestoların hızı kesilmiyor

İran'da perşembe günü Meşhed kentinde başlayan protestolar, bir çok kente yayılarak devam ediyor. Bugüne kadar iki kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde müdahale gittikçe sertleşiyor.

İran'daki protestoların hızı kesilmiyor
İran'daki protestoların hızı kesilmiyor Akay
Bu içerik 655 kez okundu.

İran'da perşembe günü Meşhed kentinde başlayan protestolar, bir çok kente yayılarak devam ediyor. Bugüne kadar iki kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde müdahale gittikçe sertleşiyor. Göstericilerin Arak Valiliğini işgal etmesi üzerine, İran İçişleri Bakanı müdahaleleri sertleştireceklerini açıkladı.

İran'ın Meşhed kentinde hayat pahalılığı ve işsizliğin protestosuyla başlayan gösterilerin hızı kesilmiyor. Meşhed'in ardından Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum şehirlerine yayıldıktan sonra başkent Tahrana da sıçradı. İran'ın bir çok şehrine yayılan protestolar, tüm dünya tarafından dikkatle takip ediliyor.

Protestocular ilk başlarda Cumhurbaşkanı Ruhani'yi işsizlik ve hayat pahalılığından dolayı protesto ederken, daha sonda İran rejimine ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i protesto edip ölüm tehditleri yapmıştı.

İran hükümeti, gösterilerin yayılması ve protestocuların Arak Valiliğini işgal etmesi üzerine uyarılarda bulundu. İçişleri Bakanı Abdülrahman Rahmani Fazli, protestocuların ülkede terör estirdiklerini ve zarar vediklerini söyleyerek, gerekli müdahalenin sert olacağını belirtti.

Bakan Fazli'nin açıklmasından sonra, başkent Tahran'da hükümeti destekleyen 5 bin kişi karşı protestolarda bulundu. Göstericiler hükümet ve dini lider Hamaney'in lehine slogan atarken ABD'yi protesto etti.

İran Tahran Hasan Ruhani Protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu