Arı sütünün gramı 7 lira

Oldukça besleyici olan arı sütü, dünyanın en pahalı sütü olarak biliniyor. Arı sütünün 1 gramı 7 lira, kilosu ise 7.000 lira.

Arı sütünün gramı 7 lira
Arı sütünün gramı 7 lira Akay
Bu içerik 1816 kez okundu.

Oldukça besleyici olan arı sütü, dünyanın en pahalı sütü olarak biliniyor. Arı sütünün 1 gramı 7 lira, kilosu ise 7.000 lira. Arıcılıkta Çin'den sonra 2. olan Türkiye'de 57.000 arıcı bulunuyor. Yılda 100.000 ton bal, 65 kg. arı sütü üretiliyor. Bal ihracatında ekonomimize 600 milyon lira kazandırmaktadır.

Türkiye'de arı sütü üretimi Ege ve Marmara bölgesinde daha çok yapılıyor. Bursa en fazla arı sütü üreten il konumunda. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesitelerinde, arı sütünün gelişmesi için çalışma ve eğitim çabaları bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde 7 ile arı sütü, polen ve propolis üretimi konusunda eğitim verilmektedir.

Üreticiler zahmetli olmasına rağmen, fiyatının uygunluğundan dolayı arı sütü üretiminden vazgeçmiyor. Yılda 65 kg. üretilen arı sütü gramla satılıyor. 5-10 gramlık tüpler içine konan arı sütü, güneş görmemeli ve soğuk yerde muhafaza edilmeli.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı sütü polen, su ve baldan oluşur. İşçi arı, erkek arı ve ana arı gözlerini beslemesi için depoladıkları besindir. 5 ile 15 günlük işçi arıların baş kısmının alt ve boğaz bezlerinde salgılanan bir sıvıdır. Genç larva zamanında gözlerin ve ana arıların beslenmesinde arılarca kullanılan bir gıdadır. Krem kıvamında, beyaz görünümlü, keskin kokulu ve oldukça besleyici olan bir süttür. Arıların bu gıdayı gözelere depolamasından sonra, arıcılar tarafından zahmetli ve dikkatli bir toplamayla elde edilir.

 

Arı Sütü Arı Bal Arıcılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu