Taşeronlar için tarih belli oldu

Çalışma Bakanlığı, taşeronlar için kadro başvurularının 2 Ocak’ ta başlayacağını duyurdu

Taşeronlar için tarih belli oldu
Taşeronlar için tarih belli oldu Beyza
Bu içerik 1867 kez okundu.

4 Aralık ve öncesinde taşeron bir şirkette çalışan taşeron işçilerin, kadroya geçebilmeleri için 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlamak üzere 10 günlük bir süre içerisinde ilgili oldukları kuruma başvuruda bulunacaklar.

Bakanlığın belirlediği şartları taşıyanların, yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınava hak kazanabilmesi ve sınavda başarılı olanların kadroya alınma işlemlerinin başlaması ve sonuçlanması  2 Nisan tarihinde olacaktır.

Bu işlemler başlarken taşeron işçilerin kadroya alınması yaş ve eğitim seviyesi şartları aranmayacak. Kadroya geçmek isteyen taşeronların öncelikle çalışmış oldukları kurumlara başvuru da bulunacak ve yapılan başvuruların ardından çalıştıkları iş ile ilgili bir sınava tabii tutulacaklar.

Sınavda başarılı olacak olanlar güvenlik soruşturmasının ardından bulundukları iş yerlerinde ki kadrolu eleman olarak çalışmaya başlayacaklar. Emekli olup da kamuda taşeron işçi konumunda çalışanlar emekli statüsünde yer aldıklarından kadro imkânından yararlanamayacak.

Kadrodan yararlanacak olan işçiler mevcut oldukları ücretleri ile çalışmaya devam edecek ve tayin hakları da olmayacak. Buna rağmen işçiler sahip oldukları 52 günlük ilave ikramiyeler sayesinde 2 aylık olan ücretlerine yaklaşan ekstra ücrete sahip olacaklar. Bu işçilerin ücretlerine bir sonra ki dönemde ek olacak olan toplu iş sözleşmeleri ile artışlar yapılacaktır.

Maliye Bakanı Ağbal’ ın açıklamalarında: “ Şu anda bir milyonun üzerinde bulunan personel çalıştırmasına ilişkin hizmet alkımı ihalesi kapsamında çalışan kişilerimiz mevcut. Özellikle bu düzenlemenin yılbaşından önce kesinleşmesini istiyorlar. Şu anda iki bakanlıkta bu konu ile ilgili çalışma yürütüyor. Çalışmalar neredeyse tamamlanmış sayılır” ifadelerini aktardı.

 

taşeron Çalışma Bakanlığı başvuru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu