Plaka'da noter uygulaması 1 Ocak'ta başlıyor

1 Ocak 2018'de başlayacak olan yeni uygulama, yeni veya ikinci el araba alımlarında işlemler noterlerde yapılacak.

Plaka'da noter uygulaması 1 Ocak'ta başlıyor
Plaka'da noter uygulaması 1 Ocak'ta başlıyor Akay
Bu içerik 466 kez okundu.

1 Ocak 2018'de başlayacak olan yeni uygulama, yeni veya ikinci el araba alımlarında işlemler noterlerde yapılacak. Ocak 2018'den itibaren plaka numaraları tek merkezde toplanacak ve özel plaka verilmeyecek.

Yeni alınan arabaların ruhsat tescili ve ikinci el araç alımlarında 1 Ocak’tan itibaren yeni dönem başlıyor. Yeni araç alanlar ve ikinci el araç satış sonrası işlemleri artık noterlerde yapılacak. Ruhsatlar ve plakalar noterdeki işlemlerin ardından araç sahibine verilecek. 2017'de gerçekleşen ikinci el araç satış sayısı 7 milyon oldu.

Daha önce emniyet tarafından ilçelere harf gruplarına göre verilen plaka numaraları artık tek merkezde toplanacak. Sisteme göre bu merkezden sıradaki plaka numarası otomatik olarak işlem görecek. Ankara'dan 2. el araç alan bir kişi, aracı götüreceği memleketi Trabzon'un plakasını alacak. Bu şekilde özel plaka alınması kaldırılmış olacak.

Yeni uygulamada araçları trafikten çekme, hurdaya ayırma ve kayıt kapatma işlemleri de  noterlere devrediliyor. Kadameli bir şekilde emniyet'ten notere yapılacak devir işlemlerinin Ağustos 2018'de tamamlanması umuluyor.

Fakat, istihbarat, gizlilik ve güvenlik gerektiren hizmetlerde kullanılan araç tescillerinin işlemleri yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaya devam edilecek.

Plaka Noter Özel Plaka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
TSK’ dan Katar’ a ilave asker
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi
Yemek kartlarıyla ilgili açıklama geldi