DİSK’ ten KHK’ ya tepki

Taşeron işçilere KHK ile verilen kadrolara DİSK’ ten tepki yağdı.

DİSK’ ten KHK’ ya tepki
DİSK’ ten KHK’ ya tepki Beyza
Bu içerik 1677 kez okundu.

Son günlerde gündeme gelen taşeronlara kadro verilmesine ilişkin düzenleme (OHAL) kapsamında yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile karara bağlanmış oldu.

Bu duruma göre taşeron işçilerin sürekli olarak işçi kadrosuna geçmesi  4 Aralık 2017 tarihinde çalıştırılmakta olanları kapsama alacak olan işçiler 10 gün içerisinde çalışmış oldukları idarenin hizmet alım sözleşmelerinin yapıldığı birime, sürekli olarak işçi kadrosunda istihdam edilmek üzere yazılı bir kağıt ile başvurabilecek.

Taşerona KHK ile kadroların verilmesi olayına en çok tepki Devrim İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı  Kani Beko, tarafından gösterildi.

Bu düzenlemenin “sahibinden kaçırılarak” hiçbir şekilde konuşulmadan sonuca bağlandığına değinen Kani Beko, şu açıklamalarda bulundu: “ TBMM’ de tüm grubu bulunan siyasi partilerin fikir ve önerileriyle tartışılması gereken ve Anayasa’ ya aykırı olan bir şekilde kararlaştırıldı. Şuanda 90 taşerona kadro verileceği gündemde. Bizlerinde anladığımız kadarı ile tüm kamu işçilerine kadro verilmesi söz konusu değil. Belediyede çalışan personel bu durumdan ayrı tutulacak, KHK ile taşeron düzenlenmesinin sebebi bir takım tartışılmasının yapılmamasıdır.”

Devrim İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olarak bugüne kadar da yayımlanan tüm KHK’ ların iptalini talep ettiklerini ifade eden Gani Beko bazı işçilere kadro verilirken bazı işçilere kadro verilmemesini eşitsizlik ilkesi olarak değerlendirdi. Ayrıca DİSK genel merkezi binasında konu ile ilgili basın açıklaması yapacaklarını da ifade etti. 

KHK DİSK taşeron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu